Finlandia hiihto

Finlandian ilmoittautumismaksu on näköjään osattu "asettaa kohdilleen." Mulla olisi elämäni ensimmäinen mahdollisuus lähteä Finlandiaan 2007. Onko hintansa väärti? 15.10. asti ilmoittautuminen 60 eur.
92961
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

kieltämättä 60 euroa on paljon siitä että kun seisot jonossa mäen alla ja odotat vuoroa milloin pääsee jatkamaan matkaa. Toiseksi jos ladut pettää yhtä paljon kuin viime vuonna niin loppupään lähtijänä on monot täynnä lunta ja latu on vain kaunis muisto . Silti aion mennä ensi talvena uudestaan ja tavoitteena nauttia enemmän kuin edellisellä kerralla.

Äänestä

Olen hiihtänyt eri lähtöryhmissä, erilaisia vauhteja Finlandiaa (7-9krt) ja aina on ollut latujen ja jonottamisen kanssa ongelmia. Hintakin on hurja!

Itse aion mennä tänäkin vuonna Ilomantsin Pogostan Hiihtoon, joka on noin kuukautta myöhemmin, jolloin Etelä-Suomessakin on ollut aikaa harjoitella ja siellä on silti yleensä kevätaurinko ja metri lunta Lahden hiekkaisen loskan sijaan!

terv. Janne

Äänestä
  • hiihto oli Rajalta rajalle-hiihto (Kuusamosta-Tornioon), jonka hiihdin kolme vuotta sitten. Tarkoitus on lähteä vielä uudestaan tuohon koitokseen. Seitsemän päivää hiihtoa täys-ylläpidolla ja huolto pelaa loistavasti. Alkukeväinen hiihtonautinto pitkistä hiihdoista pitäville.

    Äänestä

siinä mielessä jos haluaa elämyksiä!toi finlandian luonne muuttui oleellisesti kun se muuttu lahtikeskeiseksi..se on tavallaa liian ahdas isolle joukolle!sillo se oli mahtava kokemus kun lähettii katumajärven jäältä..parhaimmillaan oli 13000 "hullua" peräjälkeen..tunnelma oli mahtava!sillo oli enemmän tilaa mennä..jääosuudella letka jo venähti niin pitkäks ettei tarvinnu muuta kuin lykätä eteenpäin!
kannattaha se mennä..jos kerran haluaa..ja noi osan.ottomaksut..se maksaa ja sillä siisti!

Äänestä

nii,minulle Finlandiahiihto oli ja on erittäin tärkeä. 1v sitten maksu oli 55e ja lähes kaikki marmatti siitä. Nyt 60e ja marmatus kiihtyy. Omastakin mielestä hintaa on pikkasen liikaa. Ainakin tälläiselle vähätuloiselle. Minä menen sinne vaikka konttaamalla, sen verran tärkeästä tapahtumasta on kysymys. Vuosi sitten olin niin huonossa kunnossa että olis pitäny ehdottomasti jättää se väliin, mutta kun se tuli hiihdettyä siitä tuli minulle aika kuningas olo kun pääsin maaliin. Suosittelen sinulle ja kaikille muillekkin Fimlandiaa. Suosittelen lämpimästi myös Pogostaa, se hehkuu sitä Pohjoiskarjalaista lämpöä ja hyvää henkeä.
Vaikka nämä kaksi hiihtotapahtumaa maksaisi 200e nii jostain kerjäisin rahat kasaan näihin tapahtumiin. Vaikka Finlandia oli minulle kovia kipuja aihettava hiihto, nii se tunne kun oli päässy maaliin.....se oli jotain...voitin.

Äänestä
  • Itellä jää Pogosta väliin, kun tulee vähän turhan tiukkaa muuten kunnollani. Ekaks Finlandia, sitten 2 vk päästä Tervahiitho ja siitä 2 vk päästä Vuokatti. Kaikissa pisimmät matkat.

    Äänestä

Mikä kannattaa ja mikä ei mutta mä oon viimeset 5 finlandiaa lykänny ja tarkotus olis taas mennä vaikka kallis se on. Viime talvena latu lyllä petti pahasti ja ennen puolta väliä jo kävi mieles että pääseekö täs maaliin. No edellisenä talvena sitte vastaavasti oli kyllä ladut kovat kuin rautatiet. Saahan sitä maksuttaki hiihdellä mutta kyllä siinä ainaki mulle on sitä jotain.

Äänestä
  • on se ihan mahtava hiihto,samalle ladulle änkeytyy hirmu määrä hiihtäjiä jotka luulee olevansa jotain urheilijoita,sitten kapakissa kehutaan kuinka suksittiin finlandia.mitäpä tämä perässähiihtäjien lauma ei tekisi.

    Äänestä

Kllä kannattaa itse olen hiihtänyt FINL.hiihdon vuodesta 1986 joka vuosi.Hiihtoneuvos tittelin jälkeen olen hiihdellyt välillä puolikasta ja välillä täyspitkää finl.Nyt näytää tulevan kuvioon taas uudestaan vapaa tyylikin niinkuin ennen oli.No se on hyvä saa valita.
-Miten se sitten kannattaa?Jokainen laitaa rahaa harrastukseensa oli se hyvää tai pahaa.Jos joku haluaa urheilla,hiihtä,tehdä jotain,vähän aina joutuu maksamaan,jos on sijoitettu suksiin välineisiin,niin kyllä Finlandiahiihtoon voi sijoittaa sen verran että se lievä jännitys ja tunne koko matkan ajan ja se maaliintulo kannattaa tulla kokemaan.Ei sitä rahassa mitata.
Ja se antaa motiivin myös harjoiteluun.
-Turhiin asioihin voi mennä rahaa monin veroin enemmän,vaikka aski tupakkaa päivässä,montako finlandiaa sillä hiihtäisi?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kannattaako? kirjoitti:

Finlandian ilmoittautumismaksu on näköjään osattu "asettaa kohdilleen." Mulla olisi elämäni ensimmäinen mahdollisuus lähteä Finlandiaan 2007. Onko hintansa väärti? 15.10. asti ilmoittautuminen 60 eur.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu