Hyvästä olosta ja terveydestä kiinnostuneille suosittelen luettavaksi Harvey Diamond'in kirjan "Elämäsi kuntoon", josta on otettu jo 16 painosta
Hyvää vointia kasvisravinnosta
Jartsi 69
6323
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Onko se kirja pelkästään kasvisruokailijoille vai seka sellaisille?
Kirjastosta kai löytyy?
Niin se vaan on, ettei niitä ole turvallista syödä. Kaiken ruuan on parasta olla kypsennettyä.
Aina kuvitellaan niin, että kasvisravinto on hyvin terveellinen vaihtoehto, terveeseen elämään.
Mutta yksi ongelma on esimerkiksi se, että kasvisten kuitupitoinen rauta ei imeydy syöjän elimistöön riittävästi. Eli sivutuotteena saa anemian. Väsymystä ja sääret mustelmilla, terveestä ruuasta?
Lääkäri kehottaa nauttimaan rautatabletin joka päivä, riittävän raudansaannin takaamiseksi ja anemian ehkäisemiseksi.
Minullakin on tietty anemia, kun olen vegetaristi ja hemoglobini on ollut jopa 155!!!!Muutenkaan ei huolta korkeasta kolesterolista, ylipainosta, ulkonäkö 10-15 vuotta nuoremman...
Lue niin luulet vähemmän!
Tuo "luettavani" istuu tuossa vieressä ja hän on siirtynyt kasvisravintoon noin viisi vuotta sitten. Anemian oireet ilmenivät ensimmäisen kerran noin 1,5 vuoden kuluttua uuden ruokavalion aloittamisesta.
Luettu on ja luultu vähemmän. Viljan "karhea" rauta ei kerkeä imeytyä riittävästi elimistöön kasviksista ja hedelmistä. Ja tämä oli lääkärin vastaus raudanpuutosanemiaan.
Hyvä, että annoit palautetta tuossa muodossa elikä olet apua hakemassa etkä vain mollaamassa tietämättömänä niin kuin aikaisempi kirjoittaja, joka heitti "kaikki on oltava kypsennettyä".
Nyt on valitettavasti jo syksy, ettei aneemisesi voi enää niin helposti auttaa itse itseään elikä poimia nokkosia.... Nyt hänen kannattaa ostaa pussillinen kuivattua nokkosta ja heittää sitä ruokansa sekaan.
Omat arvoni nousivat juuri nokkosen johdosta.
Ulkoa en tässä muista, missä kaikessa on rautaa.
Ravinto on viisasta yrittää pitää monipuolisena.
Tällä hetkellä on hyvin saatavissa monipouolisia kasvisruokakirjoja, joissa setvitään myös ravitsemuksellista puota.
Hyvää jatkoa ja maukkaita kasvisruokia!