Moro!
Sieniä ja tatteja on nyt kohtuullisesti Hämeen metsissä. Poimin tänä syksynä aiempaa useampia lajikkeita, kun aluksi sato näytti heikonlaiselta.
Pari lajia on vielä hakusessa:
- Pieni harvapillinen tatti tuoksuu ja maistuu hyvältä ja muuttuu paistettaessa viininpunaiseksi, samalla kun siitä lähtee voimakas kirpeän marjainen tuoksu. Kyseessä lienee nummitatti?
- Vielä ihmeellisempi tattituttavuus on hiukan kangastattia muistuttava kellanvihreä samettipintainen keskisuuri tatti. Tatti on kiinteä ja lakki on varsin kupera. Tiheä pillistö ja jalka ovat kauniin keltaiset. Malto ei muuta väriään leikattaessa. Erityistuntomerkki on vahvasti vihertävä, tasainen samettinen lakin pinta, joka tekee tatista hyvin omaleimaisen. Maku on miedohko. Mikä tatti mahtaa olla kyseessä?
Kiitoksia paljon etukäteen neuvoista!
T. Vesku
Vaikea tattikysymys asiantuntijoille
3
1611
Vastaukset
- juho1
ihan selvä samettitatti, mikä niistä kolmesta lajista, sitä ei voi kuvauksesi perusteella määrittää. Eka voi olla nummitatti, en ole koskaan paistanut sitä joten en tiedä sen värinmuutoksista. Mutta se on sellainen matalajalkainen, melko isolakkinen, pehmeä sieni joka kostealla säällä on varsin limainen. Kasvaa mäntykankailla usein isoina röykkiöinä.Harvapillinen se ainakin on. Mutta kumpikaan ei ole mikään lajike!!! Tattilajeja on lukuisia mutta lajikkeita niistä ei kukaan ole onnistunut kehittämään.
- v.sienestäjä
Moro!
Sain saman suuntaisia ohjeita toisestakin lähteestä. Tunnistus lienee siis varma.
Samettitatti-tapauksessa minut hämäsi se, että yksikään netistä löytämistäni kuvista ei esittänyt oliivinvihreää tattia. Sellaisiakin samettitatteja siis on.
Kiitoksia!
T. Vesku
- Sienestäjä
http://www.arktisetaromit.fi/, olisko apua. Sieltä löyttyy hyviä kuvia ja tietoja sienistä, valitettavasti ei kuiteskaan kaikista yleisimmistä. Itse en menisi noiden tietojen pohjalta arvioimaan, vaikka mullekin tuli jälkimmäisestä mieleen sama samettitatti kuin ed. vastaajalle. Kannattaa hommata hyvä, uudehko sienikirja, vanhoissa kirjoissa saattaa olla vanhentunutta ja virheellistä tietoa. Niitä voi lainata kirjastosta, jos ei raaski ostaa itse. Kannattais myös käydä sienikurssi. Itse en uskaltais syödä yhtään sientä, josta en varmasti tiedä, mikä se on!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 938108
- 403912
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021916- 241380
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html331224Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,311109Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia12980Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53857Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31832Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29797