Kuulin villin huhun tuttavaltani että luokanopettajien palkat olisi laskettu niin että opettajalle maksetaan palkka myös kesäkuukausilta vain siinä tapauksessa että hänellä ei ole muita tuloja?! Olen ajatellut hakea valmistuttuani vielä OKL:ään ja näin voisin työskennellä halutessani myös kesäisin ainakin pari vuotta. Mutta voiko tosiaan olla että palkkaa ei maksettaisi kesältä jos on muita tuloja?!?!
Opettajan palkka?
tiuuku
31190
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Rehtori tarkastaa kaikkien opettajien tilinauhat syksyllä, ettei ole ollut muita tuloja. Tehdään myös pistokokeita kesällä, että löytyykö kotipihan riippumatosta vai onko pimeissä töissä.
Ok... thanks? Ei siis muutakuin vaihtamaan kakkosalaa jos aikoo kahta työtä tehdä. Jotain mitä voi tehdä pimeenä eli ilman valoja?! ;)
mitä juttuja kiertää ja mitä vielä uskotaan. Jos opettajalla on virka, niin kyllä palkka maksetaan koko vuodelta. Sen sijaan koska opettaja on virkamies, niin hän ei saa ilman lupaa ottaa vastaan muuta työtä, eli jos aiot kesällä tehdä jotain muutakin, niin muista anoa siihen lupa työnantajalta eli kunnalta, kuntayhtymältä tai kaupungilta tapauksestasi riippuen.
Sen sijaan jos opettaja on ollut määräaikeinen vain opetustyön loppuun eli kesäkuun alkuun saakka, niin sitten hän ei saa enää kesältä palkkaa oli muita tuloja tai ei.