Onko Excel -tuntijoita

Onko kellään tietoa miten excelissä pystyy laskemaan sarakkeessa olevien lukujen prosentuaalisen osuuden niiden summasta siten että prosenttiosuudet kullekin luvulle tulostuvat niiden viereiseen soluun.
1166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

osuuden teet vain normaalin kaavan eli mistä ruudusta kokonaissumma ja se jaettuna 100:lla sisällyttäen ko. yksittäisen ruudun summan, tietty kaksoissulut kanssa. Ei kykene nyt ajattelemaan valmista kaavaa. Excelissä taisi olla esimerkeissä tuo kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jarpi kirjoitti:

Onko kellään tietoa miten excelissä pystyy laskemaan sarakkeessa olevien lukujen prosentuaalisen osuuden niiden summasta siten että prosenttiosuudet kullekin luvulle tulostuvat niiden viereiseen soluun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu