paljon öljyosakkeen arvo

jos öljyn hinta nousee 300$ tynnyriltä niin paljonkohan neste ja muut öljyalan firmojen osakkkkeet nousee?
2426
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei Neste ole mikään öljylähde eikä öljyn tuottaja vaan jalostaja. Milloinkahan sijoittajat oppivat ottamaan selvää edes pikkasen yrityksen toimialasta. Neste Oilin TJ Risto Rinne on monta kertaa yrittänyt sanoa, että öljyn hinnalla ei ole vaikutusta Nesteen tulokseen. Jalostusmarginaali on se millä öljynjalostamo tuloksen tekee - ei raakaöljyn hinta.

Mutta toisaalta edelleenkin Nesteen pörssikurssi näyttää jostain kumman syystä seuraavan raakaöljyn hinnan kehitystä, niin todennäköisesti kurssi nousee aika reilusti, jos öljyn hinta nousisi 300 $ barrelilta.

Äänestä
  • niin juu, neste oil maksaa kanssa paljon öljystä minkä se ostaa muta viimeisen vuoden aikana kun öljyn hinta ontuplaantunut niin melkeen on tuplaantunut myös fortumin ja nesteen osakkeet vaikka fortum ei muka edes öljyä kauppaa.... on se niin kummaa..... :>

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jos se nousee kirjoitti:

jos öljyn hinta nousee 300$ tynnyriltä niin paljonkohan neste ja muut öljyalan firmojen osakkkkeet nousee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu