Miksette vanhemmat enää seuraa lastenne harrastuksia!Onko mukamas työ aika muuttunu? Ei ole!! Siis missä vikä? Selityksiä löytyy varmaan miljoona nutta niistäkin on varmaan 90%valetta.Jos te syytätte lapsianne laiskuudesta,niin katsokaa peiliinne ja miettikää mnitä itse voisitte tehdä asialle.Itse olen miettiny ja olen osallistunu lasten harrastuksiin.ja olen todennut että se kannattaa.
herätkää vanhemmat
yksi vanhemmista
51064
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kun lapseni olivat siinä iässä että kävivät harrastuksissa olin kahden lapsen yksinhuoltaja, tein kahta työtä (mm. siitä syystä että lasten isä maksoi elatusmaksut sinä päivänä kun hänelle sopi, ja se päivä oli miten sattui...)osallistuin aina kun voin, aina en voinut, sillä tein paljon töitä että sain asumisemme ja elämisemme maksettua. ei kannata syyllistää heti jollei joku vanhempi ole joka kerta kentän laidalla kannustamassa!
Onko niin, että nykyajan lapset eivät voi/osaa harrastaa mitään, ellei vanhemmat hyysää ja kuskaa heitä treeneihin ym. Aikoinaan kun olin itse lapsi, ei tullut mieleenkään pyytää vanhempia viemään meitä harkkoihin, vaikka matkaa oli useita kilometrejä. Kotoa ei ehdotettu, että kiinnostaisiko alkaa urheilla jossain seurassa. Kaveriporukassa huomattiin, että Honkalassa järjestetään urheilukisat ja siitä vielä nykyäänkin jatkuva liikuntaharrastus sai alkunsa ja kipinänsä.
Tarkoitukseni ei ole provosoida, "että ennen olin metri lunta ja me vaan mentiin metrisessä hangessa fillareilla treenaamaan", vaan onpahan tullut mietittyä onko näillä lapsilla paloa harrastukseensa, vai tuleeko tämä 'palo' vanhemmilta.
Nimim. Tuli se lätkäkassi ainakin ennen pyörän tarakalla kiekkokaukalolle
olen täysin samaa mieltä, ja yksi kasvatuksen tarkoitushan on että lapsi oppisi itsenäiseksi ja pärjäisi tässä maailmassa.
harrastuksiin tarvitse osallistua, ei se vanhemmille kuulu, eikä muksut edes halua vanhempiaan huutamaan mihinkään kentän saati sitten, että ne olastuisivat samoihin kisoihin ja harjoituksiin.
Kai alkuperäisen kirjoittajan ajatus oli se, että oltaisiin kiinnostuneita lapsen asioista, eikä se että mukana pitäis olla joka paikassa. Se on tärkeää että vanhemmat tietää mitä lapset tekee ja mitä niille kuuluu.