Aikomukseni on leikkauttaa uros rotikkani. Mutta muuttuuko koiran käytös sen jälkeen. Väheneekö merkkailu tai narttujen hätistely.Tai yleensäkin muuttuuko koiran käyttäytyminen. Kellään kokemusta asiasta.
Uroksen sterilointi
pähkä
215177
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Onko se nyt ainoa vaihtoehto kyseiselle koiralle?
Pystyisiköhän sitä viel vaik kouluttaa taikka jotain!
Onko vanha koira?
Jotenkin vaan olen sitä mieltä, että toi leikkaaminen olisi ihan viimoinen keino!!
Vertaa vaikka lobotomiaa!!!
koulutusta estä. Kokoajan koulutetaan. Mutta ei tarvi olla siitöskykyä kun ei pentuja haluta sille. Nuori koira2v.
aiot sen leikata? onko yliaktiivinen, rähiseekö/alistaa muita
tuleeko teille toinen koira?
Koira rauhoittu aika lailla.
Rotikasta tulee aikamoinen lapanen!!!
Että meillä on 2 narttua talossa(toinen eri rotua) jotka eivät saa sen siunaaman rauhaa kun esim juoksu aika lähestyy.
Leikkauta ihmeesä jos tommoisen lauman oot menny hankkimaan.
Tee pojasta eunukki tyhmyytesi takia.
kokemuksesta?
nyt niin että miehille sana kastrointi jotenkin ottaa päähän kun näyttäis siltä että eivät hyväksy millään. Varmaan pitäis koira lopettaa kuin että antaa elää kastroinnin jälkeen kivaa antoisaa elämää vaikkakin ilman pallukoita. Eihän koira ajattele niinkuin ihminen että ei ole enää mies kun pallukat on poitettu.Vai miten?
Oot ymmärtänyt koirilla "pallukoiden" merkityksen ihan väärin, pelkästä naisnäkökulmasta...
Ajattelin vaan ettet pääse enää harrastamaan koirasi kanssa. Jää näyttelyt, jalostustarkastukset ja kisat käymättä jos joskus mieli tekisi.Sinne kun ei pääse osallistumaan ilman näitä miehisyyden merkkiä pallukoita.
Että rapsuteltavaksiko pelkästään oot rotikan ottanu?
Edellistä!
Aina vähän ihmetyttää ihmisten intoa ottaa pk-rotua, sit ne makailee sohvilla ja mutustelee makkaroita. On se niin kiva kotikoira. Jos siitä koirasta pitää saada irti ainoastaan karvatuppoja, niin miksi ei ota niitä pikku räksyjä tai labukoita!!!
Elikkä ei se koiran kastroiminen estä muita kisoja kuin näyttelyt. Koiran kastroimiseen sinulla on mielestä alkuperäinen ihan hyvä syy, koska onhan uroskoiran kastroiminen paljon helpompi leikkaus kuin narttujen. Ja jos ei koiralla ole tarkoitus edes jalostaa niin mihinkäs niitä pallukoita edes tarvisit. Lapasta rotikasta ei tule kun sen kastroi, ainoastaan tytöt ei enää kiinnosta. Kouluttavavuus ei vähene ollankaan ja säpinää koirassa tulee riittämään edelleen. Kokemuksesta puhun, koska meillä on kaksi kastroitua RW:tä ja kaksi ei-kastroitua RW urosta. Eron huomaa siinä vain, että toiset tykkää tytöistä ja toiset eivät niin kamalasti :)!
Jep, ei muuta kun pallit pois, kokeisiin pääsee ihan samalla lailla.
Omasta koirasta huomasin, että tuo keskittymiskyky parani huomattavasti kastroinnin jälkeen, jäi kaikki ylimääräinen hössötys pois.
Vauhti ei kyllä hidastunut, pikemminkin päinvastoin...
Koiraa edelleenkin kilpailutetaan ja sen kanssa harrastetaan tosi paljon, ei siitä ole kukaan aikon sohvaperunaa tehdä niin kuin näköjään jollakin on se käsitys.
narttu?
Mutta varaudu siihen, jos koiran leikkautat, että sen käytös muuttuu flegmaattisemmaksi, eikä se välttämättä jaksa enää innostua kaikista asioista mitä touhuatte. Tämä oli vain varoitus, mitä saattaa käydä. Sen takia en enää seuraavaa koiraa leikkautakkaan, ellei ole "pakko"
tiennytkään että kun uroselta pallukat lähtee niin se ei ole enää pk koira.
muutakin tarkoitusta meille kuin pelkät pallukat ja niiden käyttö.
Pallukoitakos sitä sitten pitää rapsutella vai? Kyllä koirankanssa voi harrastaa vaikka pallukat on pois, eikä koskaan ole ollut aikomus jalostaa, ja mitä kaikkea muuta voin koirani kanssa harrastaa, ei sitä pallukan poisto estä.
Sori, tuli vähän innostuttua, mutta "tosi mies" osaa myös pyytää anteeksi.
Kisoissa kun aina ensimmäisenä urokselta koitetaan kivekset, niin jotenkin on iskostunut, että ne pitää siellä olla. Vaikkei sitten pidäkkään. Ei ole tullut kokemusta noista kiveksittömistä vaikka narttujakin on ollut samaan aikaan.
Olisi ehkä hyvä ajatella ennenkuin rupeaa keräilemään koiria nurkkiinsa tolkuttomasti, että pystyykö niitä pitämään samassa tilassa.
Eikö kaksi narttua olisi jo tässä tapauksessa riittänyt, kun kerran uros ei tunnu sopivan laumaan. Vai tuliko tämä tilanne yllättäen eteen?
hankittuja kaikki. Urosta ei koskaan tarkoitus ollut siitoskäyttöön. Nartut sen sijaan jalostukseen. Uros suojeluun ja vartointiin, yms. El: valisti myös kastroinnin seurauksista ja päätös oli siis pallit pois. Jotka nyt on poistettu. Asiasta ei enempää enää.
Teit mielestäni oikean ratkaisun jonka tuola jo aikaisemmassa viestissä ilmoitin :)! Nyt elämä on kaikille helpompaa!
Päädyin ratkaisuun koska en harrasta näyttelyitä ja myös tyttö-rottis on samassa taloudessa.
Kuvittelin että uroksesta tulisi lapatossu operaation jälkeen..
Ei mitään muutosta,,kiima-aikana vaan yrittää päästä nartun päälle edestä,sivulta ja joskus oikeesta suunnasta.
Onneksi se vikinä ja läähätys kiima-aikana jäi pois.
Luonnetta se ei muuttanut yhtään,ylivilkas(adhd)ja kaikkiin muihin koiriin aluksi varauksella suhtautuva (harmaaturpa) edelleen.