Onko kukaan maistanut varista? Luin yhtä reseptikirjaa ja siellä oli englantilainen ruokaresepti, jossa neuvottiin miten tämä varis laitetaan. Hiukan epäilyttää.. Kaikkea on tullut syötyä mitä metsässä liikkuu, mutta että varis..
Varis ruokana.
11
4763
Vastaukset
- joku
vastailkaa muakin kiinostaisi tietää varis olis helppo lintu saaha
- Kertokaa miten kävi?
En ole ikinä maistanut varista.
Annan teille valmistusohjeet: Valmistakaa se niin kuin muutkin linnut. Eli kun variis on ammuttu niin suolistatte sen normaalisti.
Antakaa muuten jäähtyä kunnolla eli riiputtakaa sitä ja varsinkin ammunnan jälkeen laittakaa se riippumaan nahkalenkkeihin vyölle.
Kokeilkaa erilaisia tapoja miten laitatte siitä maittavavn aterian.
Yllättääkää vaimonne juhlaillallisella ja voin sanoa että vaimonne on sen jälkeen sulaa vahaa.. - Metsänmies!
Kertokaa miten kävi? kirjoitti:
En ole ikinä maistanut varista.
Annan teille valmistusohjeet: Valmistakaa se niin kuin muutkin linnut. Eli kun variis on ammuttu niin suolistatte sen normaalisti.
Antakaa muuten jäähtyä kunnolla eli riiputtakaa sitä ja varsinkin ammunnan jälkeen laittakaa se riippumaan nahkalenkkeihin vyölle.
Kokeilkaa erilaisia tapoja miten laitatte siitä maittavavn aterian.
Yllättääkää vaimonne juhlaillallisella ja voin sanoa että vaimonne on sen jälkeen sulaa vahaa..Kiitos tuhannesti.!
Juuri näin taidan tehdä ja varmasti vaimo yllättyy..
Muuten toi riiputus, niin onko pakko laittaa nahkalenkille riippuun, kun mulla olis nylon lenkit, eli käykö ne..??
- Rahola tietää
Kevätvarista on tarjottu ravintoloissa pitkälle 1900-luvulle, joskus nimellä metsälintu, ja sitä on myös ollut saatavana säilykkeenä." - Näiden sivujen toimitus osallistui yllämainitun ystäväyhdistyksen 23.4.2014 järjestämään varisillalliseen, jolloin saatiin alkuruokana herkullista, fenkolinsiemenillä maustettua nokkoskeittoa, varista sekä jälkiruoaksi suklaakakkua. Alla on kuva varisannoksesta. Variksen rintafileepalojen lisäksi annoksessa oli porkkanaa, kaksi perunamuhennoksesta tehtyä 'päärynää' sekä variksesta ja rasvaisesta sianlihasta tehty 'varismakkara'. Ruoka oli yleisesti ottaen hyvää, siinä ei tuntunut mikään erityinen 'variksen maku', mutta liha oli tavattoman sitkeää. Pöytäveitsellä oli lähes mahdotonta leikata siitä kauniita haarukkapaloja. Molemmilta toimituksen edustajilta jäi suurin osa lihaa syömättä, siihen ei pöytäveitsi kerta kaikkiaan riittänyt.
- hyi saatana !
pitää kyllä olla jo todellinen nälänhätä jotta rupeaisin raadon/haaskansyöjästä paistia laittamaan, ei ole ihme jos on sitkas kun elukka syö kaikki mädöt jotka tienposkessa lojuvat.
- Mukava maku
Variksen sekkaan vähän ketunlihhaa niin tullee se mettän maku.....
- Anonyymi
https://www.youtube.com/watch?v=GGoqLGYjBsY
tässä sitä tehdään ja syödään- Anonyymi
Kohta mettäpojat saa merimehtoo syäkseen! joko on keittokirjat ja merimehton nahat tulilla??
- Anonyymi
Sota- aikaan kun saksalaisia sotilaita oli Suomessa, he olivat saaneet jossakin suomalaisten metsästämää teeripaistia ja tykästyneet siihen. Saksalaisilla oli aina varastoissaan myös runsaasti viinaksia mutta suomalaisilla ei ja niinpä päädyttiinkin useamman kerran vaihtokauppoihin. Ongelmaksi muodostui että teeriä löytyi vähänlaisesti ja lopulta ei ollenkaan mutta viina olisi yhä maistunut, niinpä suomalaiset alkoivat metsästää variksia, kohteliaina esikäsittelivätkin linnut eli sulat, päät ja sellaiset pois ja sitten kaupoille. Mausta saksalaiset eivät mitään huomanneet mutta lopulta homma paljastui kuitenkin ja siitäkös sakut suuttuivat ja polttivat siksi poistuessaan Rovaniemen...
- Anonyymi
Vaakusta pullo konjakkia oli hyvä vaihtotase.
- Anonyymi
Dx! on maistanut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1404155Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va212132Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos471744Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt3481611Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu211444Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi471415Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy801324Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti211106Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä1401076- 601036