Otin kuvan sisätiloissa, vain yhden kuvan tyhmyyttäni, enkä käyttänyt salamaa. Kuva näytti hyvältä kameran näytöllä, mutta sen tietokoneelle ladattuani huomasin, että kamera oli liikahtanut, ja kuva on epäselvä. Tilanne oli ainutlaatuinen, minulle tärkeä, ja tuo kuva on ainoa muisto siitä.
Yritin korjata kuvaa Photoshopissa ja Paintshop Pro'ssa. Sharpen ja soften auttoivat hiukan, mutta vaikka kuvan ihmiset ovat nyt tunnistettavia, se on yhä epäselvä. Voikohan sitä korjata mitenkään? Pikseli pikseliltä voin yrittää, mutta siihen menee viikkoja. Kysyin valokuvaamosta, eivätkä he sanoneet voivansa tehdä mitään. Olisiko kenelläkään ideaa?
Yritin korjata kuvaa Photoshopissa ja Paintshop Pro'ssa. Sharpen ja soften auttoivat hiukan, mutta vaikka kuvan ihmiset ovat nyt tunnistettavia, se on yhä epäselvä. Voikohan sitä korjata mitenkään? Pikseli pikseliltä voin yrittää, mutta siihen menee viikkoja. Kysyin valokuvaamosta, eivätkä he sanoneet voivansa tehdä mitään. Olisiko kenelläkään ideaa?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Konstit on vähissä, Pahimpia voi korjata fotarissa healingbrushilla ja kloonaustyökalulla käsipelillä, saa ainakin osan niistä tärähdyskohdista piiloon. Sitten terävöitystä ja softausta paikallisesti mihin voi.
Kyseenalaista onko lopputulos siltikään vaivaan nähden sen arvoinen.
Hirvittävästi huolellista käsityötä. Hyväähän siitä ei saa tekemälläkään mutta koita keskittyä käsiin ja kasvoihin. Silmät ovat aina vaikeimmat retusoitavat. Niitten kanssa ole varovainen. Jokin tärähtänyt mekko ei paljoa silmää häiritse mutta net silmät....
Sopivasti unsharp-maskia pieninä kerta-annoksina. Välillä blurrausta ja sitten koittelet maalailla ja silotella kuvaa.
Aika epätoivoista, mutta kaitpa siitä albumikuvan voi saada ähräiltyä. Ja muista tehdä kaikki mahdollisimman suuressa koossa niin jokin kymppi-kuvan kokoinen voi nyt ainakin amatöörille mennä täydestä.
Ajattele kuitenkin positiivisesti. Filmille otettuna se kuva olisi vielä maksanut rahaakin ja vienyt hetken aikaa ennen kuin olisit nähnyt mitä on tullut kuvatuksi.
jos voisin. Paljonkohan joutuisi maksamaan? Olisiko täällä ketään, joka saattaisi ruveta sellaiseen? Selostuksenne kuulostavat asiantuntevilta, ja minun kykyni ovat puutteelliset.
jo paremmalta! Kiitokset neuvoista. En ollut oivaltanutkaan noiden kahden toiminnon olemassaoloa. Kyllä siitä vielä suhteellisen siedettävä kuva tulee omaan albumiin.
ja vastaisuuden varalle voit miettiä kahta asiaa:
– Olisiko järkevää hankkia seuraavaksi kameraksi malli jossa on kuvanvakain
– Olisiko järkevää kirjoittaa ketjun kaikki viestit sillä samalla nimimerkillä jolla on aloittanutkin.