Clioa ostamassa

Tuleva renaultisti

Morot

Niin olisi tuollanen vähän vanhempi Clio kiikarissa (Clio 1.4s -93) ja aattelin kysyä, että onkos näissä jotain tyyppivikaa, tai ominaisuutta, mihin kannattais erityisesti kiinnittää huomiota? Ja mihin tulevaisuudessa kannattaisi varautua?

5

2738

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • burden

      itelläni on just toi sama auto, ja ei oo yhtää paskempi auto. nois on aika paljon sellasii pienii sähkövikoja (kosketushäiriöitä enimmäkseen).
      Mulla oli ainakii puhaltimesta vastus paskana, niin se piti ihan ensimmäikseks vaihtaa. Eli kannattaa kattoo mis kunnos noi sähkölaitteet on...
      en osaa tarkemmin sanoo oikee muuta, kun oon vast joku 3 kuukautta tuollasella ajellu...

    • Rapa

      Koeajolla on syytä kuunnella onko etupyörien laakerit kunnossa. Rellussa ne on kulutustavaraa. Kestävät 60000..100000km. Eli 60..80 km/h loivaan mutkaan ja kuuluuko ylimäärästä ulinaa... Laakerien uusiminen maksaa kuitenkin jokusen satasen, eikä ole helppo tehdä itse.

      Kandee myös kysyä, milloin jakohihna on vaihdettu viimeksi. Vaihto osineen maksaa 350..500€, eli jos jakohihnan vaihto on laiminlyöty, niin sen verran voit tinkiä hinnasta. Suositeltu vaihtovälihän oli 60 000km tai neljä vuotta.

      • Tuleva renaultisti

        Kiitosta vaan tiedoista. Mitenhän Cliossa tuo jakohihnan vaihto, että pitääkö vesipumppu uusia samalla? Näinhän joissain autoissa on tapana.

        Ja heitänpä nyt laiskuuttani vielä yhden kysymyksen. Että mitä eroa noin suurin piirtein on Clion RN ja S malleilla?


      • on eri
        Tuleva renaultisti kirjoitti:

        Kiitosta vaan tiedoista. Mitenhän Cliossa tuo jakohihnan vaihto, että pitääkö vesipumppu uusia samalla? Näinhän joissain autoissa on tapana.

        Ja heitänpä nyt laiskuuttani vielä yhden kysymyksen. Että mitä eroa noin suurin piirtein on Clion RN ja S malleilla?

        RN = karvalakki
        RT = parempi
        S = sport

        Eroista en uskalla lähteä erittelemään hirveesti... joku muu saa paremmin eritellä :D


      • sittenkin :D
        on eri kirjoitti:

        RN = karvalakki
        RT = parempi
        S = sport

        Eroista en uskalla lähteä erittelemään hirveesti... joku muu saa paremmin eritellä :D

        Tällänen löytyi heti

        Paremmin varusteltu RT eli paremmat penkit, kierroslukumittari, keskuslukitus jne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      418
      3413
    2. On ilmiselvää, että väärä maahanmuutto on Suomea pilannut jo paljon

      Väärä maahanmuutto tarkoittaa siis tulijoita Lähi-Idän ja Afrikan islamilaisista maista, eli muslimeita. He ovat kiistat
      Maailman menoa
      115
      2557
    3. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      106
      2543
    4. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2369
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      33
      2125
    6. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      189
      1576
    7. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      33
      1449
    8. Sukupuolen merkitys elämässäsi?

      Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el
      Sinkut
      202
      1220
    9. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      45
      1216
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      94
      1125
    Aihe