Audin lämpömittari ei ole toiminut 5 vuoteen, mutta tänään ajettuani noin 5km ja ihmettelin kun auto ei ala puhaltamaan lämmintä ollenkaan. Kunnes yht´äkkiä lämpömittari alkoi nousemaan ja nousi yli asteikon. Samalla konehuoneesta alkoi kuulumaan "ropinaa". Avattuani konepellin huomasin että paisuntasäiliöstä halusi neste tulla pois, ja tulikin kun avasin korkkia.Arvelin syylärin olevan jäässä. No sain auton talliin ja avasin alavesiletkun päästääkseni vettä pois jota tuli n.3litraa, päästin syylärin läpi vettä ja pistin uudet mehut sisään. Ajoin autoa lämpöiseksi kunnes ylävesiletku oli lämmin ja lämmityslaite puhalsi lämmintä. Tuliko pois päästämäni vesi vain syyläristä ja paisuntasäiliöstä, mutta ei moottorista eikä lämmityslaitteesta? Onko niille oma poistoproppu? Ja miksi pirussa lämpömittari alkoi juuri nyt "toimimaan" mennäkseen toiseen äärilaitaan ja jäädäkseen sinne? Jos sulla on todentuntuisia visioita em. tapahtumiin, pistä arveluita tulemaan.
audi 90 2.2E -89
KUINKAS NÄIN
1316
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Lämpömittarin anturi taisi saada shokkihoitoa "kiehuvasta" vedestä. Vesikierto varmaankin estyi nesteitten jähmetyttyä. Toinen vaihtoehto on, että termostaatti ei aukea.
Alavesiletkusta ei välttämättä saa kaikkia nesteitä pois. Syylärissä on usein poistoproppu. Selvitä ohjekirjasta tms. järjestelmän tilavuus.