Miten

Lääkäri kirjoittaa B-todistuksen kun kyseessä on paniikkihäiriö sekä sosiaalisten tilanteiden pelko, tarviiko yleensä useita lääkärikäyntejä? Entä tarviiko itse sitä pyytää kirjoittaa se lausunto vaiko miten?

Entä miten usein KELAssa menee läpi tälläiset panikki yms. sairauksien takia haetut sairaspäiväraha-anomukset??
1226
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Mutta se vaan pitää muistaakseni uusia kolmenviikon välein ja välillä sitä joutuu odottaa ja sitten joutuu odottaa rahaa, kun ei oo saanu todistusta eli oikeen hiton oravanpyörä.
En tajua ollenkaan, että ne joilla on mielenterveydellisiä ongelmia, niin heitä lisäksi kiusataan jatkuvalla paperibyrogratialla, ei kukaan huvikseen hae hoitoa ym. Raivostuttavaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


helposti kirjoitti:

Lääkäri kirjoittaa B-todistuksen kun kyseessä on paniikkihäiriö sekä sosiaalisten tilanteiden pelko, tarviiko yleensä useita lääkärikäyntejä? Entä tarviiko itse sitä pyytää kirjoittaa se lausunto vaiko miten?

Entä miten usein KELAssa menee läpi tälläiset panikki yms. sairauksien takia haetut sairaspäiväraha-anomukset??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu