16 lapsen isä, joka oli nyt ajamassa synnytyslaitosta pois Kuusamosta?!
Antaa mennä vaan, kun omat penskat on jo tehtynä.
Antaa mennä vaan, kun omat penskat on jo tehtynä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyseessä on tyypillinen lappalais lestadiolainen, joka vie sieltä Jumalan selän takaa vaikka tuhkatkin pesästä jos ei niitä itse tarvitse.
kokemusta, että ei pidä niin maailmaa kaatavana asiana vaikka pitäisi synnyttääkkin Oulussa. Vois kuvitella että hänellä on myös lapsia Kuusamossa, jotka tulevat synnyttämään, joten tuskin puhtaasta henkilökohtaisesta itsekkyydestä on kysymys. Olisiko asiat jotenkin suhteutuneet kohdalleen.
Sen verran noista ko. henkilön työhommista tiedän että hyvä niiden on kitistä jotka ei joudu noin tuulisella paikalla olemaan. Synnärin jääminen Kuusamoon tarkoittaa sitä, että siihen käytettävät rahat on otettava jostain muualta sosiaali- ja terveydenhuollon piiristä - raha ei katsos kasva puissa. Ja ne rahat otetaan mm. päiväkodeilta - mihinpä ne ei-lestikset sitten sen ainokaisensa tunkee kun päiväkotien toimintaa pitää supistaa? Ja mitä lestadiolaisuuteen tulee niin hehän just tarttee sitä synnäriä - ei siellä Kuusamossa muut kohta enää lapsia teekään. Nyt pitäis kaupunkilaisten sitten vastata huutoonsa - joten ei kun puskemaan niitä kakaroita maailmaan.