Missä vaiheessa imetyksen aikana kuukautisenne ovat alkaneet?
Vaikuttaako yösyöttöjen lopetus siihen, että kuukautiset alkavat?
Mulla on ollut alavatsa oudon kipeä, varsinkin liikehtiessä, oliskohan kuukautiset alkamassa vai jotain muuta vakavampaa?
MILLAISIA OIREITA JA KUINKA PITKÄÄN on muilla ollut juuri ennen ekoja menkkoja?
Ekat menkat synnytyksen jälkeen - oireet?
11
6700
Vastaukset
- ..........
mulla alkoi menkat jo 7 vkoa synnytyksen jälkeen, vaikka täysimetin tiheästi niin yöllä kuin päivälläkin. Sen jälkeen on parit menkat tullut, ihan säännöllisesti. Minulla ekat menkat ei ollut kipeät, mutta sen jälkeen on ollut tosi kipeitä, on tuntunut ihan kuin pitäisi synnyttämään lähteä... Ekalla kerrallakin oli kyllä jotain masutuntemuksia, mutta ei kestänyt montaa päivää.
Tosi yksilöllistä tuntuu olevan tää kuukautisten alkaminen. Mutta kyllä siis periaatteessa täysimetys ja erityisesti yösyötöt hidastaa kuukautisten alkua. Yösyötöt siksi, että silloin erittyy enemmän niitä hormoneja jotka estää munasolun kypsymistä. - Maliina
kuukautisia ollenkaan imetysaikana, vaikka imetin lapseni toiselle vuodelle. Kuukautiset alkoivat parin kuukauden kuluttua siitä, kun olin lopettanut imetyksen. Mene lääkäriin, jos on kipuja, eivätkä ne selity esim kuukautisilla.
- pian 8kk
ja imetän enää aamuisin.Vaan ei menkkoja kuulu.
Olishan se aika paukku jos olisin raskaana... Tasan 6kk. Imetän edelleen yöllä, ei ole vaikuttanut. Menkkakivut oli viikkoa ennen alkamista, sitten ku alkoivat ei ollu mitään tuntemuksia!!
- apina
mulla alko heti kuukauden päästä synnytyksestä. poika on kohta 8kk ja imetän vielä. kuukautiskivut ei ole niin kivuliaat kuin ennen oli.
- .....
mulla oli 4 vko.a jälkivuoto ja sitten pari puhasta viikkoa ja alkoi kuukautiset jotka kesti 5 päivää..nyt poika 3kk ja mitään ei ole kuulunut..toivottavasti en ole raskaana.
- kahden pojan äiti
mulla menkat alko kummankin lapsen jälkeen kun he täyttivät vuoden. esikoista imetin 3-4 kertaa päivällä ja pari kertaa yöllä. tätä toista olen imettänyt nyt ehkä 1-3 kertaan/vrk. esikoisen jälkeen oli vaan kahdet kuukautis kierrot kun tulin uudestaan raskaaksi, mutta kierrot oli vähän yli pitkiä. nyt eka kierto oli 38 päivää.
jos kipu tuntuu kuukautiskivulle niin se voi olla sitä, mutta mene lääkäriin jos kipu on erilaista eikä liity esim. ilmavaivoihin yms.- ottaa
huomioon myös kohtutulehduksen mahdollisuus..onko kuumetta tms..
- Anneli 33
ottaa kirjoitti:
huomioon myös kohtutulehduksen mahdollisuus..onko kuumetta tms..
Kuukautiset alkoivat 28 päivää synnytykestä. Kannattaisi ehkä käydä gynellä koska voi olla jotain muutakin.
Anneli
- nansku
mulla on menkat alkaneet vasta kun olen lopettanut imetyksen eli noin reilu vuosi vaavin syntymän jälkeen. lapsia on neljä ja näin on käynyt aina. tiedän olevani poikkeus, suurimmalla osalla äideistä menkat tulevat imetyksestä huolimatta. suosittelisin, että kävisit gynellä kipujesi vuoksi. en muista, että menkat olisivat olleet kivuliaampia tai muutenkaan poikenneet normaalista vauvan syntymn jälkeen. joku toinen voi ehkä kertoa muuta...
- satsa
vuoden verran imetin ja sitten meni hermot ja lopetin imettämisen. Menkat alkoi siitä suunnilleen kuukauden päästä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2802908Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka492298Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3481997- 1141723
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1051664Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 561189
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181