Maxalt Rapitab 10 mg

...........

Onko kukaan kokeillut kyseistä lääkettä? Vaikuttava aine on ritsatriptaanibentsoaatti. Itselläni ei ole diagnosoitu migreeniä, mutta lääkäri määräsi kokeiluksi tätä lääkettä ja se auttoi nopeasti. Siis tehoaako migreenilääke myös tavalliseen päänsärkyyn, vai onko kyse silloin migreenistä jos migreenilääke tehoaa?
Olen kärsinyt kuukautisiin liittyvistä kovista päänsäryistä jo melko pitkään.

14

21160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tosi tosi

      paha migreeni. Neurologi määräsi tuota Maxaltia. Minä en kärsi tavallisesta päänsärystä ikinä, vaan jos pää tulee kipeäksi, niin se on sitten heti migreeniä.

      Kyllä Maxalt varmasti auttaa myös normaaliin päänsärkyyn, mutta tilallasi kokeilisin ensin tavallista särkylääkettä, jos et siist tunnista onko särky tavallista vaiko migreeniä.

      Nämä lääkkeet kun ovat melko kalliita, niin et niitä varmastikkaan tahdo syödä sellaiseen särkyyn, mihin tavallinen Buranakin tepsisi.

      Jos särky ei katoa tavallisella särkylääkkeellä, ota sitten Maxalt ja mene lepäämään hetkeksi. Näin lääke vaikuttaa paremmin, siis kun lepäät sen otettuasi.

      • ..........

        ...olen kyllä syönyt tähän asti tavallisia särkylääkkeitä, mutta koska ne eivät ole auttaneet kysyin lääkäriltä apua. Hän ei kuitenkaan osannut varmasti sanoa että onko kyse migreenistä, vaan käski kokeilla tuota lääkettä ja tulla uudestaan jos auttaa. On tosi mukava tunne kun ei tarvitse maata sängyssä koko päivää kun menkat alkaa, vaan voi oikeasti tehdäkin jotain. =)


      • migreenipotilas
        .......... kirjoitti:

        ...olen kyllä syönyt tähän asti tavallisia särkylääkkeitä, mutta koska ne eivät ole auttaneet kysyin lääkäriltä apua. Hän ei kuitenkaan osannut varmasti sanoa että onko kyse migreenistä, vaan käski kokeilla tuota lääkettä ja tulla uudestaan jos auttaa. On tosi mukava tunne kun ei tarvitse maata sängyssä koko päivää kun menkat alkaa, vaan voi oikeasti tehdäkin jotain. =)

        Minä olen kyllä ymmärtänyt, että migreenin täsmälääkkeet tepsivät vain ja ainoastaan migreeniin. Minulle ainakin lääkäri sanoi, että jos migreenilääke tehoaa, silloin kyse on varmasti migreenistä, ja näin sain migreenidiagnoosin (jonka tosin neurologi myöhemmin vahvisti). Migreenilääkkeen vaikutusmekanismi lienee täysin erilainen kuin "perinteisessä" särkylääkkeessä, eli se vaikuttaa suoraan aivoverisuoniin niitä laajentavasti, eikö vain?

        Minulla Maxalt tepsi kyllä migreeniin, samoin kuin moni muukin täsmälääke (Relert, Almogran). Itse en pitänyt Maxaltista, sillä sen annetaan liueta suussa. Koska migreeniini liittyy minulla pahoinvointia ja kuvotusta, lääkkeen maku sai minut entistäkin pahoinvoivammaksi. Silloin kun oksettaa, ei tee mieli pitää mitään mintunmakuista pilleriä suussa pyörimässä. Särky kyllä lähti kokonaan pois parin tunnin sisällä (samoin kuin muillakin lääkkeillä).

        Alla olevasta linkistä löytyy tutkittua tietoa eri täsmälääkkeiden tehosta. Maxalt tehoaa siis useammalla kuin Almogran ja Relert. Itse olen kuitenkin päätynyt käyttämään Relertiä.

        http://www.tohtori.fi/?page=7200156&id=5872529#Triptaanit


      • Anonyymi

        Ei tepsi normi pääkivulle. Lääkäri sanoi näin.


    • MIS SANDOGS

      Minulla maxalt auttoi muutaman kerran migreeniin, jouduin vaihtamaan imigraaniin. Imigraan auttoi ja enkä tullut "immuuniksi" nykyisin käytän sumatripania (sandox) todella tehokas ja nopea vaikutteinen, ei sivuoireita. Ja ennenkaikkia ei mieletöntä toispuoleista päänsärkyä.

      • ei auta

        Maxalt niin kuin muutkaan täsmälääkkeet ei auta kuin migreenisärkyyn. Niin kuin joku jo kirjoittikin, niiden vaikutusmekanismi on erilainen.


    • migreeniin

      Minä käytän myös tuota Maxaltia. Ja haluan aina kylmäkuivatun version. Suuhun jää kiva maku, eikä tarvitse juoda nesteitä.
      Saatan ottaa päänsärkyyn ensin vain tavallisen särkylääkkeen, mutta eihän se auta. On otettava tuo Maxalt Rapitab. Kalliiksi tulee, mutta minulla on aina varastossa tätä migreenilääkettä.

      Minullakin päänsärky pahenee kuukautisten aikana, tosin migreeniä on muulloinkin. Nykyään käytössäni on myös estolääkitys.

      • kyllä näin on..

        Neurologini sanoi, että jos Maxalt rapid auttaa kovaan kipuun, on kyse migreenistä koska se ei tehoa muihin päänsärkyihin.
        Minulla selvisi migreeni ja olet täysin oikeassa, että sinulla on migreeni.

        Jos otat Maxaltia vaikka vahingossa flunssa-särkyyn niin särky pahenee, ainakin minulla. Mutta jos otan sen migreenin alettua heti, kipu on ohi n. 40 minuutissa. Tosin ne jälkioireet, vapina, kylmyys, huimaus ym. vaativat huilaamista koko päivän.


    • migreeni

      Hyvä lääke, jos ei ibumax auta niin sillon voi kokeilla Maxalta eikä tarvi koko päivää sängys virua migreenin kourissa ja yleensä itselläni tämä lääke laukaisee migreenin , pari tuntii lääkkeen ottamisesta on taas kunnossa.

    • kipuilija

      Paras täsmälääke ja nyt siitä ei saa enää kelakorvausta...

    • .. ..

      Maxalt pysäyttää mulla kohtuksen noin 10 minuutissa. Tosin se jäkitokkura tulee jokatapauksessa. Mutta toimii.

      Kolmevuorotyö ja stressi käynnisti kohtausketjun, jonka sain poikki vain tuolla.
      Kallita perhanat. Onkohan niissä mitään korvaavaa lääkettä?

    • korvaus takaisin

      ^ Sepä siinä juuri onkin, kun Maxaltiin (vaikuttava aine ritsatriptaani) ei ole rinnakkaislääkettä. Muita triptaaneja löytyy kyllä ja niitä kannattaa kokeilla. nekin ovat huimasti parempia kuin tavalliset tulehduslipulääkkeet, mutta itselleni Maxalt tehosi parhaiten, nyt ei vain ole siihen enää varaa.

      Kelakorvaus poistettiin, kun Kela ei päässyt yhteisymmärrykseen lääkefirman kanssa tuotteen hinnasta.

    • Anonyymi

      Saaaako tämmösen yhteydessä urheilla? Onko riski

    • Anonyymi

      Hei, sain lääkäriltä myös Maxalt Rapitab-reseptin. Toimiva lääke. Itselläni vaikuttaa noin puolessa tunnissa. Olen sairastanut migreeniä ihan lapsesta asti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      129
      4650
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3387
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3380
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      49
      3150
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2985
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      19
      2594
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2229
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe