Terve
Olisin nyt palkan saatuani ostamassa digijärjestelmäkameraa ja en edes tiedä mihin suuntaan katsoa.Ainoa mitä olen puhunut ostavani on ammattilaiskamera johon liikenee yli 1000 euroa tarvittaessa,mutta mikä?Jotain osviittaa.
Kiitos
Olisin nyt palkan saatuani ostamassa digijärjestelmäkameraa ja en edes tiedä mihin suuntaan katsoa.Ainoa mitä olen puhunut ostavani on ammattilaiskamera johon liikenee yli 1000 euroa tarvittaessa,mutta mikä?Jotain osviittaa.
Kiitos
Vastaukset 14
Vanhimmat
...löytyy. Kannattaa tsekata tuo Pentaxin uutuus se vaikuttaa tosi lupaavalta budjettihintaan. Tuohon sun hintahaarukkaan osuu myös Canon 30D joka on varsin mukavan oloinen kapine. Nikon D80 on astetta köykäisempi, mutta spksattu ihan asialliseksi peliksi. Nikonin se järeämpi D200 olisi oma onelmani, mutta hinta pomppaakin jo sinne 1600 euron huonommalle puolella ja kakkuloineen varsin kallis kapistus. Panasonikiltakin tuli nyt varsin lupaavan oloinen järkkäri, mutta on hinnaltaan jo hyvän maun rajoilla.
Järeämpiä ammattilaismalleja löytyy ainakin Canonilta, Nikonilta ja Leicalta (jos unohdetaan keskikoon hömpötykset), mutta ne ovat jo säädyttömän kalliita ja jo kaukana hyvän maun tuolla puolen (hinnaltaan siis).
uusi Sonyn digijärkkäri on halpa ja hyvä. Siinä on mukana kuvanvakaaja! Rahoillasi saat eniten vastinetta!!!
kannattaa varmaan tsekata tuo pentax k10d, on nimittäin aika lupaavan oloinen kamera tuohon 1000€ pintaan. sääsuojaus, kuvanvakain, pölynpoisto, kunnon kokoinen, pystykuvauskahva...
pitäis huhujen mukaan pentaxilta tulla uutta lasitavaraakin ihan lähiaikoina.
kunnon veto vanhalta kameravalmistajalta! puntit tutisemaan kkanonilla ja nnikonilla!!
Miksi sun pitäisi ostaa 'yli 1000 euroa maksava ammattilaisjärjestelmäkamera' kun et omien sanojesi mukaan tiedä mitään?
Mutta Pentaxin K10D:tä minäkin suosittelen, vaikka onkin alle tonnin kamera.
Mistä tuo Pentaxin hintatieto löytyy?
Pentax K10D DA 18-55/3,5-5,6 Uutuus! Aarvioitu saapuvan Marraskuussa 2006 963 EUR
http://www.cyberphoto.fi/index_fi.php
Olen kuvannut vuosia tälläisella compakti kameralla ja vähän myös vanhalla järjestelmäkameralla.Kokemusta ja silmää löytyy
mutta en tosiaan tiedä mitääb näistä digijärjestelmäkameroista.Haluan vain tietää että saan rahoille vastinetta ja parasta.Opettelen käyttämisen sitten kun sen käsiini saan.
Entäs tämä?Lehessä oli jonkilainen tarjous.
ollut hyvin tyytyväinen alpha sataseen. Vakio-pikkuzoomikin on osoittautunut teräväksi. Kuvanvakaaja on ihan mainio pitkillä polttoväleillä sekä tietysti hämärissä. Pölynpoistokin on toistaiseksi hoitanut hommansa.
tonnilla et saa mitää ammattilaiskameraa, lähellekään. Nikonin ammattimalliksi laskettava D2X maksaa reilusti yli neljä tonnia ja Canonin Mark 2 mallit ovat 4- ja 7- tonnin huitteilla.
Itselläni on Nikonin D200 joka sekin maksaa yli puolitoista tonnia, mutta ei se mikään ammattilaismalli vielä ole, korkeintaa prosumer.
Ja pelkällä rungolla et vielä tee mitään, mietipä hetki millaista lasitavaraa tarvitset, nehän vasta maksavatkin, jos ammattilaatua haluat. Tonni ei ole kuin näyttää pariin-kolmeen laadukkaaseen objektiiviin.
Jos nyt oikeasti haluat ammattilaatua olevan setin, niin pistäpä budjettiisi heti alkuun nolla perään. Tonnilla joudut tyytymään halpoihin kuluttajien rupudigeihin. Joilla niilläkin saa erinomaista jälkeä aikaan, mutta mitään "ammattilaiskameroita" ne eivät ole.
tosiaan kuinka vähän minä tiedän.Tässähän tätä oppii.
Vau,siis 4000 ja yli.En kyllä sen verran rahaa laita,ainakaan vielä,joten kai sen on tyydyttävä rupudigiin näin aluksi.Parempi se on kuin tämä nykyinen kompakti kamera.
Niin tosiaan.Objektiivit maksaa ja siitä olenkin tietoinen.Aluksi varmaan kelpaa ihan normaali malli ja myöhemmin voisi kattoa sitten niitä makroja ja zoomeja.Eihän tässä alussa kaikkea tarvii ostaa.
Pitäisi varmaan mennä vain rohkeasti kauppaan kyselemään,mutta pientä kotiläksyä kannattaa varmaan tehdä ennen sitä,ettei ihan tule huijatuksi.
Kiitos viesteistä.
Kotiläksyksi kannatta käydä lukemassa esim.digicamera.net foorumilta juttuja.
Siellä riittä tarinaa pariksi iltapuhteeksi.
käytetty D1, D1H.