Potilaana 1965 rakennettu talo. Oh:n lattia n.30 m2.
Rakenne: betonilaatta, noin 15 cm lecasoraa, betonilaatta. Mosaiikkiparketti tammesta, liimattu suoraan betoniin, jollain sen ajan liimalla.
Lattia on nyt kuprulla 70x70 cm alalta. Lopulta kupru nousi niin ylös että siitä irtosi paloja. Syntyneestä kolosta mitaten on kuprun korkein kohta 3 cm koholla betonista. Lattiankohta on ollut nyt pari vuotta, jonka olemme tässä asuneet, välillä koholla, välillä aivan tasainen. Ei kuitenkaan koskaan niin koholla että, lattiasta olisi irronnut paloja. Irrotin revenneet palat ja mittasin pintakosteusmittariilla betonin. Tulos oli 1,1-1,9% välillä. Vertailuna kaksi viikkoisen 5 cm betonivalun kosteudeksi sama mittari antaa ~9%. Seinän reunoilla on liikkumavaraa 2-5 milliä tällä hetkellä.
Mikä siis ratkaisuksi. Hyvän ehdotuksen antajalle palkkioksi rajatonta mainetta ja kunniaa keskustelupalstalla. Kiitos jo etukäteen.
Parketti kupruilee - APUVA
4
9720
Vastaukset
- sitä mieltä
,että kyseessä pitää olla kosteus,joka nousee betonista.Jos huoneito on ympärivuoden "tasalämpöinen",niin edes 2-5 mm väli,(liikkumavara)ei ole ongelma,vaikka on hieman liian pieni.Epäilen kyllä,onko vuonna 1965 käytetty lecasoraa maavaraisissa lattioissa.Sinulla on varmaan vesikeskuslämmitys,jossa putkisto on "haudattu"betoniin,kuten oli tapana rakentaa juuri noihin aikoihin.Jos putkisto alkaa olla loppusuoralla,niin kyseessä saattaa olla vuoto.Vesi kulkee pitkiä matkoja metallin"ulkopinnalla"ennen kuin tulee jostain kohtaa läpi.Toivotaan,että olen väärässä.tällaisiin tapauksiin olen "törmännyt" alalla.
- Vihjeitä korjaukseen
Kolmessa huoneessa on otettu lattiaa auki. Kaikissa huoneissa oli leca soraa noin 20cm.
Vesikeskuslämmitys on ja putkisto on haudattu lecasoran sekaan. Itsekin olen epäillyt ja pelännyt vuotoa. Mietin vain että eikö myös betonin kosteuden pitäisi nousta jos siitä tulee läpi kosteusmäärä, joka riittää turvottamaan tammiparkettia noin kovasti.
Putkimiehen arvion mukaan patteriputket ovat ulkoa päin hyvässä kunnossa ja kuulemma patteriputkistot eivät juurikaan ruostu sisältä päin koska, patterin vedestä poistuu pikku hiljaa suljetussa järjestelmässä vapaa happi. Kiitos vastauksesta.
- joudun toteamaan
saman . oireet viittaavat paikalliseen kosteuteen . onko mitään mahdollisuutta esim edellä mainittuun putkirikkoon ,sijaitseeko paikka sellaisella linjalla että teillä on vesivaraaja toisessa suunnassa ja vesipiste toisessa. putkien ikä nimittäin jos ne ovat alkuperäisiä hipoo 50v. jos paikata haluat niin hio /höylää osa irronneista palokoista pienemmäksi ja kokeile kasaamalla meneekö lattian tasoon jos ok, liimaa palat takaisin ja paikka lakkaa kohta uusiksi. jos kyseessä kuitenkin vuoto kohta todennäköisesti uusii ihan vierestä . mutta jollei vuotoa niin liimaat vaan kaikki irtopalat takaisin kiinni hyvin niin pääset tästä murheesta .ja lattialla vielä runsaasti ikää jäljellä. parhaan vastauksen saat kuitenkin parkettiliikkeestä kyllä siellä varmaan sen verran asiakaspalvelua löytyy kun muistat poistaa puheista pelottelu osuuden...
- Parkettimies
Monesti vanhat pohjat on tehty sen aikaisilla ajatuksilla, jolloin vuosien saatossa ilman kosteus vaihtelut saattavat turvotta parketin irki alustastaan.Yleensä heikko kohta on petonin pohjustustyössä tapahtunut virhe.Parketti on kauttaaltaan irti koputtelemalla se selviää .Alapuolinen kosteus ylös noustessaan tummutta parketin saumat ,jolloin parketti nousee ylös neliö kaupalla.Talvella lämmityskauden aikana parketti yleensä pysyy alustassa ,mitä nyt risahtelua kuuluu,mutta jos on sateinen syksy, ja lämmin lattia turpoaa.Lattia irtoaa kun ottaa kulmasta kiinni ja kantaa paloina ulos vaihtoehtoa tälle ei ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1431347
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä39936Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad36671- 14610
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26588- 25565
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17563Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30557Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17533