sairaalakassi

Heips,

synnytys vaan lähenee päivä päivältä. La 20.10. Ajattelin pakata sairaalakassin kuukausi ennen laskettua aikaa. Nyt siis olisi sen vuoro.
Mitä kanssasisaret olette pakanneet sairaalaan mukaan? Tarviiko sinne paljon ajanvietettä?
Tarviiko mukaan esim. vaippoja tai terveyssiteitä ja minkä verran itselle sekä vauvalle vaatteita?

Tunnen itseni pölkkypääksi, kun en tiedä mistä aloittaisin pakkaamaan!!
=)
9909
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

-shamppoo ja hoitoaine (sellaset näytepullot)
-hammasharja ja tahna
-meikkejä,hiusharja,hiusrenksu
-kosteusvoide ja kasvojenpuhd.aineet
-parit sukat ja alushousuja (käytin kuitenki sairaalan alushousuja pari ekaa päivää)
-imetysliivit ja liivinsuojia
-siteitä(sairaalastakin saa mut ne on niitä paksuja)
-huulirasva
-lukemista ja pelikortit
-kotiutumis vaatteet itselle ja vauvalle,vauvalle saa sairaalasta vaatteita siellä olo aikana,mut saa omiakin käyttää jos haluaa
-lompakko,kännykkä ja laturi

Siinä tais tulla kaikki mitä tarvitsin,olin sairaalassa 8 pvää,mies toi sitten kotoa t-paidan. parina viimeisenä päivänä käytin vain omia vaatteita kun alkoi tympäseen sairaalan vetimet...

Äänestä
  • aika tuli mulla ainakin tosi pitkäksi kun vauva nukkui suurimman osan ajasta.olin perhehuoneessa ja kun mies ei ollut koko ajan paikalla niin ei ollut juttu seuraakaan aina saatavilla...kannattaa ottaa viihdykkeitä mukaan niin menee aika nopeammin :)
    onnea sinulle koitokseen ja toivottavasti kaikki menee hyvin ja nopeasti :)

    Äänestä

Mulla on LA 23.10. ja pakkailin kans sairaalakassia valmiix. Mulla on toistasex about samat ku mitä tuli mainittua mut lisäx myös kosteusvoidetta ja lanoliinivoidetta, ku mulla meni helteillä rintojen päät rikki ja imetys voi kuulemma alux olla hankalaa kans ni jotain sellasta ehkä? :)

Äänestä
  • On ollu muuten ihan samoja kamoja mukana,lukuunottamatta omia siteitä.Mulle ei ainakaan olis riittänyt tavalliset siteet ollenkaa,sen verran kovaa on jälkivuoto.

    Mutta mukaan kannattaa muistaa ottaa KAMERA =)

    Äänestä

Kiitos kaikille vastanneille! Kyl jännittää jo kovasti tuleva koitos, mutta luulenpa olevani sairaalassa hyvissä käsissä.

Onneksi sairaala on kotimme lähellä niin voi mieskin
tuoda aina kaikkea tarvittaessa kotoa!

Onnea synnytykseen muillekin lähiaikoina äidiksi tuleville!

Äänestä

...la 7.10. ja kassista löytyy liivisuojuksia, hiustenkuivain ja vauvalle kotiutumisvaatteet, muuta en ole vielä saanut aikaiseksi pakata ja nuokin vasta eilen sinne pistin! :) Osa tavaroista kun on sellaisia, että käytän niitä päivittäin (meikit, puhdistusaineet, pesuaineet, yms.), joten ne täytyy varmaan heittää lennossa laukkuun tai mies saa tuoda ne myöhemmin laitokselle.

Muistin yhtäkkiä viikonloppuna, etten ole muistanut soittaa aikaa synnytysosaston tutustumiskäynnillekään, vaikka laskettuun aikaan ei ole enää kuin reilu 2 viikkoa! Päästään nyt sitten ensi viikolla tutustumaan sinne, ellei tule lähtöä tositoimiin jo aikaisemmin...

Kauheaa, miten nopeasti loppujen lopuksi (ainakin minusta) tämä odotusaika on mennyt! Koko ajan olen ajatellut, että onhan minulla vielä aikaa, mutta nyt ykskaks huomaakin, ettei sitä aikaa enää olekaan paljon mitään!!! Onneksi vauvalle on kaikki tarvittava hankittuna, ei ainakaan siitä tarvitse enää stressiä ottaa. Sitä kun näin loppuajasta ei tiedä, milloin pikkuinen päättää lähteä tulemaan valloittamaan maailmaa (tai ainakin vanhempansa...)... :)

Tsemppiä kaikille odottajille ja varsinkin kohtapuolin synnyttäville! :)

Rv 38 (37 5)

Äänestä

Joo tuossapa tuo kassi ammottaa tyhjyyttään... Vaatteet on kyllä katottuna vauvalle ja liivinsuojuksia on pakattuna mutta siihen se sitten jääkin. Tämänkin luulin tekeväni ajoissa. Mut tosiaan monet tavaroista on sellasia, mitä tarttee päivittäin. LA 13.10.

Äänestä
  • Voi ostaa uusina kassiin valmiiksi? Saattaa olla että muuten sairaalaan lähdettyä unohtuvat matkasta pois.
    Pesusieni kannattaa myös ottaa mukaan, sairaalassa on vain niitä kämäsiä pesulappuja joista ei ole mihinkään.

    Äänestä

Kannattaa tosiaan hankkia uudet tai sellaiset kokeilukokoiset pullot ja purtilot noista pesu- ym. aineista. Siinä lähtötohinassa ei tosiaankaan ehdi etsiä ja miettiä tarvittavia, eikä mies välttämättä osaa tuoda oikeita juttuja:) Lisäksi kannattaa ottaa lehtiä tai joku kirja, sillä yleensä siellä on paljon sellaista olemista -vauva kun nukkuu tosi paljon..(asian vierestä: muuten mulla ainakin ed. kerroilla melkein vakio, että vauva herää syömään juuri, kun itse on saanut ruokatarjottimen eteensä..!) Ja tuo kamera, minkä joku jo mainitsikin, on ihan ehdoton, samoin kännykän laturi. Joten suosittelen tuota ajanvietepuoltakin mukaan otettavaksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lokamami kirjoitti:

Heips,

synnytys vaan lähenee päivä päivältä. La 20.10. Ajattelin pakata sairaalakassin kuukausi ennen laskettua aikaa. Nyt siis olisi sen vuoro.
Mitä kanssasisaret olette pakanneet sairaalaan mukaan? Tarviiko sinne paljon ajanvietettä?
Tarviiko mukaan esim. vaippoja tai terveyssiteitä ja minkä verran itselle sekä vauvalle vaatteita?

Tunnen itseni pölkkypääksi, kun en tiedä mistä aloittaisin pakkaamaan!!
=)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu