Tuli nesteet kintuille kovassa pakkasessa. Mitä purettava (kojelauta yms.) jotta nään missä vika? En saa kojelaudan alla olevaa "muovipanelia" irti.
900i lämmityslaite
ukki
13871
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kun kyseessä on ehkä mahdollisesti peräti vanhakoppainen 900i, silloin kannattaa kurkata vasemmanpuoleisen etukaiuittimen alle, ilkeä paikka, mutta katso kuiteskin, torxin tarttet, jos se on tuoreempia malleja, kuten otaksun.
Jos kyseessä on c900, niin siitä Saabista meni lämpöhana rikki. Ainakin 2vuotta sitten se oli uutena melko kallis osa. En ole itse tuota vaihtanut, mutta ilmeisesti kojalautaa joutuu purkamaan ainakin sen ison ovaalin pois. Pitkät torx ruuvit alhaalta päin 4kpl (muista ruuvien järjestys). Ratti kannattaa ottaa myös pois. Mittaristo pois, vaijerin ja mittarin johdot saa kaiuttimen luukusta käsin irti. Lämpöhana sijaitsee tulipellissä vähän oikealle siitä kuskinpuolen kajarinluukusta. Sieltä sitä voi ehkä nähdä vähän. Säätöruuvilta menee nivelöity akseli lämpöhanaan.
Korjatkaa joku, jos sen hanan saa vaihdettua pienemmällä purkamisella.
Pitäis lähteä myös kun irrottaa pelkän kojelaudan alaosan, alailmaputken ja kennon suojakopan. Ja tietysti vesiletkut ja hanan "kardaani". Kenno ja hana on tarkoitettu irrotettavaksi yhtenä pakettina.
Kertokaapa mikä meni pieleen muuten onnistuneessa hanan vaihdossa, mutta kasauksen jälkeen puhaltaa viileää ilmaa tuulilasille, sekä ratin korkeudella kojelaudan päissä olevista säädettävistä suuttimista (niiden yläpuolella olevista sivulasin puhaltajista tulee lämmintä).
En usko, että sulla mikään olisi mennyt pieleen. Oletko katsonut, että ne kojelaudan sivuilla olevat raitisilmasuuttimien kytkimet ovat 0-asennossa. Mulla ainakin omassani, niistä näin pakkasten tullen tulee aika viima. Jos et kojelautaasi ole irroittanut, niin pitäisi sivuikkunoiden lämmitysilmaputket olla kiinni, ne ovat aika tarkkaan mitoitetut. Ovat alunpitäen kiinnitetty nitojalla, jos kuitenkin kojelautaa irroitettu, niin lukitus irroitettu. Tuulilasille oleviin suuttimiin voi putkien kohdistuksen tarkistaa niistä missä kaiutin sekä se suutin sijaitsee. Itse olen jollain ohuella hitsauslangalla tai vastaavalla ohjannut putken kohdalleen. Pitääkö jäähdytysjärjestelmä ilmata kun sen venttiilin olet vaihtanut, eikö niin kuulu.
Tuota noin.. kyllä niistä ennen remonttia tuli lämmintä ilmaa (raitisilmaa tuli vain keskisuuttimista).. tuulilasin puhallus on kyllä muuten kunnossa, mutta sieltä tulee viileää.. eli normaalinlämmintä ilmaa tulee kuitenkin jaloille ja sinnepäin ihan oikein sekä sivulasien pikkupuhaltimille, joille tulee kennolta asti omat putket..
Oliko sulla kojelauta irti. Se "namiskuukkeli" jolla säädetään mistä ilma millonkin tulee, niin eikö se toimi alipaineella. Siinä on niitä letkuja kiinni jos jonkin verran, ja jos kojelaudan olet irroittanut, nin katso että kaikki on kiinni. Sen kyllä voi helposti tarkistaa kääntelemällä ko. kytkintä ja siitä kuulluu se tuttu "huokaus" kun eri asentoon menee..
Ei ollut irti ne namiskat. Säädöt tuntuisi pelittävän ihan hyvin.. tosin pitääpä kokeilla huomenna tuleeko siitä keskimmäisestä raitisilmasuuttimesta joka asennossa kylmää.. se selittäisi jo jotain koska esim tuulilasille tulee kuitenkin vähän lämpimämpää..
Mulla ainakin siitä keskisuuttimesta tai mikä sitten onkaan, niin tulee aina vaan raitisilmaa. Pidän sen aina kylmillä ilmoilla kiinni. Kun pistää sen namiskan siihen asentoon jossa on nuolenkärjet vaakatasossa molempiin suuntiin, niin pitäis tulla (ainakin mulla), sivuikkunoille lämmintä ihan kohtuullisesti. Mikä termeri sulla on kiinni, itselläni on kesämalli 82, joten ei ehkä siitä ole kuitenkaan kiinni. En ole pitkiä matkoja ajanut, ja lämpöisestä tallista lähden aamuisin. Toivottavasti saat autosi lämpimäksi, ennen kuin kevät koittaa...
Joo tulee mullakin niistä aina sitä raitisilmaa. Termari on 82, mutta eipä se siitä voi johtua koska jaloille tulee ihan tarpeeksi lämmintä ilmaa.. pitää huomenna tutkia jos se raitisilma pääsisi jostain jotenkin vuotamaan..
Yksi asia tuli mieleen... Kuinkas sun jäähdytysnesteen kunto on. Itse olen syksyllä kansiremontin yhteydessä ja sitä ennen olevien vuotojen yhteydessä vaihtanut aika useaan nesteen tai lisännyt paremminkin. Sinulla taitaa olla omassasi tiivis järjestelmä ja onko unohtunut nesteiden vaihto, ja voiko olla lämppärinkenno ehkä tukossa. Vaikka sanoitkin, että jaloille lämmintä piisaa. Onko muuten siihen turbo-malliin mahdollista vaihtaa esim. vapaastihengittävän kesätermari eli 88-asteinen. En ole mikään saappistitietäjä, omia kokemuksia ja tuntoja vaan...
Jäähdytysneste on uusittu viime syksynä eli aika tuoretta tavaraa vielä. Lämppärinkenno tuli huuhdeltua samalla, kun sen hanan vaihdoin eli pari päivää sitten. Ja kyllähän tuohon on olemassa 82 ja 88 asteiset termarit, mutta en ole jaksanut vaihtaa kun tuntuu tuollakin lämpöä riittävän vielä näillä pakkasilla.
Voiko näissä olla vuosimallien välillä eroa? Mun 900i -88:ssa tulee lämmintä ilmaa kaikista suuttimista, paitsi niistä jotka on keskellä kojataulua. Eli siis sivulla olevat isot ja pienet venttiilit antaa lämmintä näin talvella.