Haluan mennä ...

Anita

englantilaisen kans naimisiin Suomessa. Pitääkö hänen todistaa jotenkin että ei ole naimisissa kenenkään toisen kans? Ja mitä muuta pitäis ottaa selvää ennen naimisiin menoa? Mimmoinen paperisota on tiedossa? Kiitoksia etukäteen kaikille jotka osaavat neuvoa.

3

667

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jaanelo

      Ota ihmeessä yhteys maistraattiin tai kirkkoherranvirastoon. Vain niistä saat oikeaa tietoa. Et kai tosissasi aio uskoa kaikkea, mitä joku täällä loruilee?

    • Bride to be 07

      Kylla, puolisosi taytyy todistaa ettei ole naimisissa kenenkaan toisen kanssa. Suosittelen etta puolisosi ottaa yhteytta kotimaassaan Department of Foreign Affairs, kuulumaansa kirkkoon (jos tarvetta) myoskin English ja Finnish Embassy osaavat neuvoa, ja Englannin konsulaatti Suomessa, Kirkko mihin itse kuulut ja Maistraatti. Itse olen menossa naimisiin ensi vuonna Irlantilaisen sulhaseni kanssa, ja jos prosessi on yhtaan samanlainen, paperisota on edessa! Suosittelen ottamaan asioista selvaa hyvissa ajoin, tulet varmaan saamaan ristiriitaisia neuvoja eri paikoista.

      • skdjal

        "tulet varmaan saamaan ristiriitaisia neuvoja eri paikoista."

        No minä ainakin kysyisin vain siltä viranomaiselta, joka vihkimisen toimittaa. Hän antaa Suomen lain mukaiset neuvot ja vastaa toimenpiteen laillisuudesta. Turha lähteä merta edemmäksi kalaan.
        Siis kysy seurakunnasta tai maistraatista, asia hoituu varmasti. On vihitty eksoottisemmistakin maista kotoisin olevia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      190
      1323
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      893
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      842
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      51
      720
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      612
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      597
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      574
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      570
    Aihe