Morrisoniton Doors?

rock-historioitsija

Tietääkö kukaan tuosta Morrisonittomasta loppuajan Doorsista? Se kausi on jotenkin unohdettu rock-historian syövereihin. Onko se jotenkin liian noloa vai mistä kysymys?

8

1000

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maza.

      Mitä pitäisi tietää, pari jälki-morrison lettua löytyy hyllystä.

    • Öövini

      koneksella.

    • LAWOMAN

      biisejä, mutta on siellä pari hyvääkin juttua. Taisi käydä niin, että Morrisonkin kuolemasta jäi trauma päälle bändin muille jäsenille. Biiseistähän pääosin vastasi kitaristi Krieger jo Doorsin kultakautena.

      Doorsista olisi tullut mielenkiintoinen lavabändikin 70-luvulla, kun olisivat jatkaneet kahden viimeisen levyn linjalla ja ottaneet bändiin oikean basistin. Morrisonin korvaajaa ei tietenkään olisi löytynyt, mutta hyvä basisti ja laulaja olisivat tuoneet homman kotiin.

      Mielestäni tämä viimeisin doors viritelmä 20th century doors on ihan mielenkiintoinen ja mukava katsoa ja kuunnella. Hyvä bändi, hienot biisit jne..

    • AROSUSI-09

      Oliko nää tää Danny,joka suomenti tän lopunajan Doorsien renkutuksen?

      • Team Ahma

        Kyllä se iso-D oli! Oli listoillakin ihan OK sijoituksilla.


      • AROSUSI-09
        Team Ahma kirjoitti:

        Kyllä se iso-D oli! Oli listoillakin ihan OK sijoituksilla.

        Renkutus joka tarttuu kuin tautinen terva.Uh.


      • vanha ovi
        AROSUSI-09 kirjoitti:

        Renkutus joka tarttuu kuin tautinen terva.Uh.

        Eipä tainnut Moskiitosta rallattaa Danny, vaan Markku Aro. Alkuperäinen sinänsä näppärä sävellys merkitty Doors-kolmikon Densmore-Krieger-Manzarek tilille.


      • AROSUSI-09
        vanha ovi kirjoitti:

        Eipä tainnut Moskiitosta rallattaa Danny, vaan Markku Aro. Alkuperäinen sinänsä näppärä sävellys merkitty Doors-kolmikon Densmore-Krieger-Manzarek tilille.

        Että olisin mustavalkotelkkarin aikoihin nähnyt nimenomaan Dannyn tuota laulamassa,mutta voin olla väärässä...Enkä nyt tuollaisen takia jaksa lähteä googlehakuja tekemään:)Kattele sä ja pistä linkkiä,jos jotain löytyy?:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      63
      10768
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      131
      10214
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7967
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6404
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      39
      5227
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      69
      4905
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      133
      4201
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      129
      3506
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      64
      3199
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      231
      3150
    Aihe