Auttakaa

Olen paniikkia sairastava, melkein 10.vuotta olen tätä sairautta joutunut kestämään..

Mutta, olen nyt aivan jumissa selästäni ja hartioista ja niskasta, ja tänään kun istuskelin niin tuli sellainen olo että sydämessä muljahti ja sitten tuli huimaava olo, nousin ylös ja se meni ohi, nyt on sitten niin kaamea ahdistua, pelkään kuolemaa... Lääkäriin en täältä metsästä pääse.

Onko, siis onko kenelläkään tietoa paaniikin ja sydämen yhteydestä?

Kiitos!!!
5626
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ei niillä ole mitään yhteyttä toisiinsa - et saa paniikissa sydänkohtausta tai muuta. Eiköhän tuo sydämen muljahtelu johdu vain jännityksestäsi / paniikistasi ja sen myötä kiinnität siihen liian suurta huomiota.
Tuollaista "muljahtelu"-tunnetta voi sattua varmaan aivan kenelle vain, eipä se ole ollenkaan harvinaista.Huimaava olokin johtui vain pelästyksestäsi. Yritä ottaa vain ihan iisisti ja miettiä jotain muuta jos vain pystyt.
Kyllä kaikki sinulle tapahtunut liittyy aivan selvästi "tautiisi", joka ei ole mitenkään fyysiselle tervetdellesi vaarallinen, mutta inhottavahan se kyllä on.
Rauhoitu siis - sinulla ei ole mitään hätää!!!

Äänestä
  • Kiltti ihminen :)

    Olenkin tässä yrittänyt rauhoitella itseäni, olen touhunnut kaikkea mahdollista.

    Onko sinullakin tästä taudista kokemuksia?

    Hyvää syksyä sinulle.

    Äänestä

  • Sinä kirjoitti:

    Kiltti ihminen :)

    Olenkin tässä yrittänyt rauhoitella itseäni, olen touhunnut kaikkea mahdollista.

    Onko sinullakin tästä taudista kokemuksia?

    Hyvää syksyä sinulle.

    palstoilla pyörivistä ole kokemusta paniikkihäiriöstä, ahdistuksesta, peloista, jännityksistä ja masennuksesta.
    Tai ainakin joistakin niistä. Myös minulla.
    Hyvää syksyä itsellesikin - käy nyt tuon paniikkisi takia lääkärin juttusilla jos et ole vielä käynyt!

    Äänestä

On paljonkin kokemusta rytmihäiriöistä,milloin sydän jättää lyöntejä väliin ja milloin taas takoo tuhatta ja sataa. Monesti on otettu EKG ja kerran ennen paniikkihäiriödiagnoosia otettiin vuorokausiEKG-mittaus. Siis sydänoireet liittyvät vahvasti häiriöön mutta kaiken varalta suosittelen käymään lääkärin juttusilla. Ei ole tarkoitus pelotella mutta se jo helpottaa kun saa tietää ettei sydämessä ole mitään vikaa. Ja nuo lihasten jumitukset,niille kannattaa tehdä jotain sillä nekin aiheuttaa mitä ihmeellisimpiä oireita kuten huimausta. Itselläni on paikat lähestulkoon kroonisesti jumissa ja paniikkihäiriöisellähän on tapana jännittää. Toivottavasti olet saanut lääkityksen paniikkihäiriöön sillä minulla se ainakin on huomattavasti helpottanut elämää! Hyvää syksyn jatkoa!

Äänestä
  • Hei sinullekin.

    Olen ollut vaikka millaisien lääkäreiden hoidettavana oireiden monimuotoisuuden vuoksi, siis ennen diagnoosia, neurologi lopulta sen minulle onneksi selvensi. Olin niin lopussa 1997 vuonna, joka viikko kävin lääkärissä ja makasin vain ja odotin kuolemaa.

    Nyt olen vain pelästynyt näitä sydänoireita, jotka on tosin ollut todella voimakkaana viimeksi v.2001, eli ei kai sitä aina muista kuinka kamalalta tämä muljahtelu tuntuu!!!

    Tämä on niin pirullinen sairaus, oikein piinaavista piinaavin, ja tuskin tästä koskaan paranen.

    Kiitos viestistäsi ja on niin hyvä tietää ettei ole YKSIN.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minua kirjoitti:

Olen paniikkia sairastava, melkein 10.vuotta olen tätä sairautta joutunut kestämään..

Mutta, olen nyt aivan jumissa selästäni ja hartioista ja niskasta, ja tänään kun istuskelin niin tuli sellainen olo että sydämessä muljahti ja sitten tuli huimaava olo, nousin ylös ja se meni ohi, nyt on sitten niin kaamea ahdistua, pelkään kuolemaa... Lääkäriin en täältä metsästä pääse.

Onko, siis onko kenelläkään tietoa paaniikin ja sydämen yhteydestä?

Kiitos!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu