Prick testeistä?

Allergiggo

Hei!
Mitä testataan prick perustestissä ja ruoka-aine prick testissä?

3

1483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • allergikko

      perussarja:
      koivun-, lepän ja timotein siitepöly, latex, gliadin, niittynurmikon-, päivänkakkaran ja pujon siitepöly, varastopunkki 1., hevonen, koira, kissa, lehmä, lampaanvilla, varastopunkki 2. , 3. ja 4, pölypunkki,poro, alternaria alternata.
      ruokasarja:
      kananmuna, lehmänmaito, kala, herne, ohra,- ruis-, kaura-, soija ja vehnäjauho, valkopippuri, kaneli, curry, neilikka, paprika- ja sinappijauho, peruna, porkkana lanttu, omena selleri, banaani, kiivi.

      voit pyytää myös jotakin tiettyä ainetta testattavaksi tai jättää jonkun näistä aineista testaamatta. vielä voidaan testata pähkinät, kangassarja ja homesarja (ilmeisesti erityisestä syystä).

      muista ettei iholla testaus ole 100 % varma, vaan ainoastaan suuntaa-antava. jotkut reagoivat iholla herkemmin kuin todellisuudessa.

      • allergikko

        Unohdin mainita, että voi olla, että testattavat aineet vaihtelevat sairaanhoitopiireittäin, siis että sairaalat laativat itse listan mitä testataan. esim. poroa ei varmastikaan Helsingin seudulla testata. Minä kavin Pohjois-Suomessa allergiatesteissä.


      • testeissä käynyt

        Minulle laitettiin prick-testiin pyynnöstäni myös muitakin mausteita kuin mitä tuohon ruokasarjaan tavallisesti kuuluu sellaisia ruoka-aineita, joille arvelin olevani allerginen (ja jotka arvelut varmistuivat todeksi testin perusteella).

        Ja tosiaan kannatta ottaa todesta tuo nimimerkin allergikko mainitsema asia, että ihotesti on suuntaa-antava puoleen ja toiseen. Maha ja suolet tai keuhkot voivat reagoida, vaikka iholla ei näkyisikään reaktiota. Joku lääkäri sanoi, että ihotesti kertoo allergian historian, ei nykyhetkeä eli ihotestissä näkyvät sellaiset allergian aiheuttajat, joille on ollut pitkään allerginen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      104
      11690
    2. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      207
      11548
    3. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      68
      8570
    4. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      134
      8435
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      71
      8075
    6. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      11
      7489
    7. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      10
      6399
    8. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      22
      6050
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      91
      5872
    10. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      59
      5343
    Aihe