Minne lomalle 4 yöksi toukokuussa

tebis

Mitä Euroopan kaupunkia suosittelisit? (4yön matkalle)

-matka "synttäriyllätys" miehelleni (pääsee vaimonsa kanssa kahdestaan minimatkalle ilman lapsia :) )

-tarkoituksemme on matkustaa juuri ennen vappua tai sitten toukokuussa

-kaunis ja lämmin sää piristäisi

-Rakastamme hyvää ruokaa (ei kuitenkaa gourmeta!)
-emme jaksa enää notkua discoissa, mutta pidämme silti iltaelämästä!

- taidenäyttelyt,ooppera yms. EI KIINNOSTA
MIESTÄ tippaakaan!

-vaimo rakastaa shoppailua, MUTTA tällä matkalla varsinainen shoppailu unohdetaan,joten sillä ei ole suurta merkitystä.

-historialliset nähtävyydet plussaa

-majoitus hotellissa (ei välttämättä viiden tähden muttei mikään "siisti ja vaatimaton kiva-hotelli" vaan hiukka tasokkaampi kuitenkin....)

-kaupungin hintatasolla ei väliä, vaikka "edullinen" vaihtoehto on plussaa (etenkin vaimon lompakolle)

14

2088

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaunis kaupunki

      Suosittelen Slovenian Ljubljanaa, jonne Finnair aloittaa keväällä suorat lennot. Ainakin yllätät miehesi! Yllätyt itsekin, kun löydät uuden eurooppalaisen helmen, joka ei vielä ole tupaten täynnä turisteja. Tuossa ajassa ehtii jo käydä kaupungin ulkopuolellakin esim. tippukiviluolissa. Katso aiempia viestejä Slovenian kohdalta.
      Ko. kohteessa olisi kaikkea, mitä esität toiveeksi.

      • tebis

        ....no yllätyin kyllä itsekkin....en ole tainnut koskaan kuullakkaan kyseisestä kaupungista...wau! Käynpä katsastamassa viestejä SLOVENIA-kohdasta...

        Lisää ehdotuksia otetaan vastaan.......


      • ed. vastaaja
        tebis kirjoitti:

        ....no yllätyin kyllä itsekkin....en ole tainnut koskaan kuullakkaan kyseisestä kaupungista...wau! Käynpä katsastamassa viestejä SLOVENIA-kohdasta...

        Lisää ehdotuksia otetaan vastaan.......

        Slovenia-otsikon alta ei enää löydy paljon mitään, mutta jos laitat yläosan hakukenttään sanan 'Ljubljana', saat vanhatkin selostukset esiin.
        Yksi vaihtoehto voisi olla myös Italian Trieste, joka on kaunis kaupunki sekin, mutta sieltä on lyhyt matka mm. Venetsiaan ja Ljubljanaan. Myös Triesteen on suoria lentoja.
        Lisää ylläreitä!


    • tässäkin

      Rooma, Lissabon, Barcelona olisivat minun ykkössuosikkini.
      Rooma, se on upea, kaikessa suhteessa - ihan ykkönen.
      Barcelonaan ja keväällä Lissaboniinkin pääsee suorilla lennoilla, joten ei tarvitse notkua tappamassa/tuhlaamassa aikaa keskieuroopan tylsillä kentillä.

      Mukavaa matkaa!

    • Prahaa, Tsekissä.

      Googlettele lisää. Itse olen myyty, kun kesällä kävin. Edullista, hyvää ja halpaa ruokaa ja juomaa. JA paljon katseltavaa ja ostettavaa ;o)Hotelleja löytyy 5*:stä lähtien...

    • Anni

      Noihin ehtoihin passaa Amsterdam aika mukavasti.
      Ja toukokuussa näkee vielä kukkiakin kunnolla:
      Ks esim http://www.keukenhof.com/

      • Rane

        Vissiin asut itse Hollannissa?


      • Anni
        Rane kirjoitti:

        Vissiin asut itse Hollannissa?

        Mistäs moista päättelet ;-)

        On tullut käytyä niitä kukkia katsomassa muutama kerta - ja ihan varta vasten Suomesta lähdettynä.
        (Ja löytyy sieltä ne sivut englanniksikin.)


    • mop

      Uskompa,että oivallinen valinta olisi Lissabon. Sijaitessaan Atlantin vaikutuspiirissä paikan lämpötilat ovat suotuisat myös keväällä. (Välimeren rantojen läheisyydessä on tuolloin ehkä viileätä.)
      Kaupunki on eräs Euroopan kauneimmista pääkaupungeista tarjoten käsittämättömän paljon hienoja nähtävyyksiä ja elämyksiä.
      Majoituspaikaksi suosittelen Pestana Palacea. Se on huikean upea hotelli ja ehkä normaalihinnaltaan kalliihko, mutta heillä on usein myös edullisia tarjouksia (www.pestana.com)
      Finairin keväällä alottamat suorat lennot Liisaboniin tulivat ilmi jo aiemmassa viestissä.

    • tai Rooma

      Ensimmäiseksi tulee mieleeni Pariisi. Täyttää kaikki nuo toiveet, myös shoppailun osalta. Olimme siellä juuri syyslomalla 4 yötä ja se oli juuri sopivan pitkä aika tutustua kaupungin must nähtävyyksiin ja istuksia rauhassa katukuppiloissa ihmettelemässä suuren kaupungin sykettä.

      Toinen paikka olisi tietysti ikuinen Rooma.

      4 yötä on kuitenkin aika pitkä kulutettavaksi pikkukaupungeissa. Voi nähtävyydet ja tekemiset loppua kesken;)

      • myös..

        ...ajattelin heti Pariisia. On kauneimmillaan juuri keväällä. Onhan se vähän klisee, mutta kuitenkin ah niin romanttinen. Ja nähtävää löytyy taatusti, samoin iltaelämää jokaiseen makuun.


    • täyttyy

      kun menet Istanbuliin ja otatte hotellin Taksimista.

      • tebis

        Kivaa että täälläkin on vielä eloa ja ehdotuksia tulee lisää....turkissa olemme käyneet kyllästymiseen asti, joten Istanbul ei houkuta vaikkei siellä olla käytykään...kiitos kuitenkin vinkistä!


    • Lontoolainen

      Capri tai Sorrento ovat aivan ihania nimenomaan toukokuussa, ja viela suhteellisen edullisia.

      Lento Roomaan, juna Napoliin (pari tuntia, parikymmenta euroa) ja joko Circumvesuviano-juna Sorrentoon (josta lautta Caprille) tai sitten Napolista Caprille tai Sorrentoon lautalla noin tunnissa.

      Italialainen iltaelama on sita, etta kaydaan pizzalle ilta-yhdeksan aikaan, juodaan siina pullollinen viinia, sitten tehdaan 'passeggiata' eli iltakavely kaupungin keskustassa (iltaisin yleensa kavelykaduiksi muutettu) katselemassa nayteikkunoita ja muitten kavelijoiden tyylia.

      Sorrentosta (mantereella) paasee runsaassa puolessa tunnissa seka Herculaneumiin, etta Pompeijiin ja runsaassa tunnissa Napoliin (maailmankuulu arkeologian museo). Caprilla taas ovat nama Faraglioni-kivet, Sininen luola, Villa Jovis (Tiberiuksen palatsin raunio), seka Axel Munthen "Huvila meren rannalla".

      http://www.capri.net/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2224
    2. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      922
    3. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      904
    4. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      23
      874
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      863
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      51
      821
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      117
      816
    8. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    9. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      9
      743
    10. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      733
    Aihe