Sakkainen rautakloridi

öeflhäef

Missä vika, kun rautakloridikiteistä tekemäni rautakloridiliuos ei kirkastu, vaan on ihan sakkaista? Syövyttää kyllä mielestäni normaalisti. Laitoin (haaleaa) vettä noin litran ja kiteitä kilon verran. Happo on nyt seissyt monta viikkoa, mutta se on edelleen sameaa. Minulla ei ole ollut mahdollisuutta mitata ominaispainoa, mutta käsittääkseni 1:1 litkun pitäisi olla sopivaa.

5

4276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heikki

      ei kirkastu kuten syövytyssulfaatti.

      Syöpyminen tehostuu kun seosta lämmittää hieman sekä järjestää niin että neste liikkuu koko ajan.

      Ferrikloridi on myös melkoinen myrkky samoin sen höyryt. Syövytyssulfaatilla homma käy siistimmin.

      • äasjfäf

        Onko tuolle syövytyssulfaatille jokin toinen nimi? Miten ferrikloridin kanssa pitäisi toimia, jos se tosiaan on niin myrkyllistä? Tila on ilmastoitu ja käytän muovihansikkaita (yleensä). Miten syövytyssulfaatti eroaa ferrikloridista muuten?


      • *etsaaja*
        äasjfäf kirjoitti:

        Onko tuolle syövytyssulfaatille jokin toinen nimi? Miten ferrikloridin kanssa pitäisi toimia, jos se tosiaan on niin myrkyllistä? Tila on ilmastoitu ja käytän muovihansikkaita (yleensä). Miten syövytyssulfaatti eroaa ferrikloridista muuten?

        Rautakloridi on hapoista ehkä vähiten vaarallinen tehokas syövyttäjä. Käytä aina hanskoja, paljain käsin rautakloridia ei kannata mennä käsittelemään, voi vaikka nahka lähteä. Suojalasit eivät ole pahitteeksi. Kuivunut, pölisevä rautakloridi voi aiheuttaa hengitettynä syöpää, joten pidä syövytystila siistinä ja siivoa roiskeet. Vaatteisiin roiskeet tekevät reikiä. Hanki baumemittari, niin saat pidettyä happosi aina oikeassa vahvuudessa, syövytysajat ovat samat ja lopputulos paremmin ennakoitavissa. Säilytä happo suljettavassa astiassa tai vähintään peitettynä esim. muovikannella, jos et jaksa joka kerta kaataa sitä kanisteriin. Rautakloridi sakkaantuu vanhemmiten ja muuttuu ruskeaksi "liejuksi." Mitä isompi erä sinulla on happoa kerralla, sitä pidempään se luonnollisesti kestää käyttöä. Isommat määrät käytettyä rautakloridia pitää toimittaa keräykseen. Ei saa laittaa viemäriin, tuhoaa putkia ja tiivisteitä eikä ole ympäristöllekään hyväksi vaikkei varsinainen ympäristömyrkky olekaan.


    • toinen tekijä

      Rautakloridi sakkaantuu, kun vesi haihtuu ja kun syövytät sillä kuparia. Itse käytän valmista vahvaa liuosta, jota laimennan vedellä.
      Aluksi liuos on vihertävää ja ruskenee käytössä ja sakkaantuu. Välillä siivilöin luioksen kankaan läpi, saan poistettua roskat ja hilseilleet taustalakat. Liuos on pitkäikäistä, mikset siis osta ominaispainomittaria ja pidä sopivaa vahvuutta vedellä yllä!

      Aine on haitallista ja ärsyttää ihoa. Sitä ei saa kipata viemäriin isoja määriä. Huuhtelussa juoksuta aina vettä reilusti. Suojaa itsesi hanskoilla ja käytä lotratessa suojalaseja.

      Säilytä aine pullossa ja korkki kiinni. Niin saat sakan painumaan pullonpohjalle. Jos seisotat sitä ilman tiivistä kantta, yksi päivä sinulla on vaan puhjua astian pohjalla. Ja pölyä se kerää kans ilman kantta. Sekä hapettaa metalleja ympäristöstäsi.

      Ja se pöly on sitten haitallista hengitellä. Siivoa jäljet huolella.

    • Graafikko@

      Moi!

      Lisää siihen 100g sitruunahappoa.
      Se selkeyttää liuoksen ja tehostaa täten xsyövytystä. Saat SH:ta apteekista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 103
      3583
    2. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      75
      3145
    3. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      83
      2588
    4. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2386
    5. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      215
      2239
    6. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2131
    7. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      918
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      42
      909
    9. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      806
    10. Haapaveille jotain uutta!

      Huoltoasema Haapavein keskustaan tulossa. Semmoista Jeppasissa jaappasevat.
      Haapavesi
      16
      760
    Aihe