Sakkainen rautakloridi

öeflhäef

Missä vika, kun rautakloridikiteistä tekemäni rautakloridiliuos ei kirkastu, vaan on ihan sakkaista? Syövyttää kyllä mielestäni normaalisti. Laitoin (haaleaa) vettä noin litran ja kiteitä kilon verran. Happo on nyt seissyt monta viikkoa, mutta se on edelleen sameaa. Minulla ei ole ollut mahdollisuutta mitata ominaispainoa, mutta käsittääkseni 1:1 litkun pitäisi olla sopivaa.

5

4465

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heikki

      ei kirkastu kuten syövytyssulfaatti.

      Syöpyminen tehostuu kun seosta lämmittää hieman sekä järjestää niin että neste liikkuu koko ajan.

      Ferrikloridi on myös melkoinen myrkky samoin sen höyryt. Syövytyssulfaatilla homma käy siistimmin.

      • äasjfäf

        Onko tuolle syövytyssulfaatille jokin toinen nimi? Miten ferrikloridin kanssa pitäisi toimia, jos se tosiaan on niin myrkyllistä? Tila on ilmastoitu ja käytän muovihansikkaita (yleensä). Miten syövytyssulfaatti eroaa ferrikloridista muuten?


      • *etsaaja*
        äasjfäf kirjoitti:

        Onko tuolle syövytyssulfaatille jokin toinen nimi? Miten ferrikloridin kanssa pitäisi toimia, jos se tosiaan on niin myrkyllistä? Tila on ilmastoitu ja käytän muovihansikkaita (yleensä). Miten syövytyssulfaatti eroaa ferrikloridista muuten?

        Rautakloridi on hapoista ehkä vähiten vaarallinen tehokas syövyttäjä. Käytä aina hanskoja, paljain käsin rautakloridia ei kannata mennä käsittelemään, voi vaikka nahka lähteä. Suojalasit eivät ole pahitteeksi. Kuivunut, pölisevä rautakloridi voi aiheuttaa hengitettynä syöpää, joten pidä syövytystila siistinä ja siivoa roiskeet. Vaatteisiin roiskeet tekevät reikiä. Hanki baumemittari, niin saat pidettyä happosi aina oikeassa vahvuudessa, syövytysajat ovat samat ja lopputulos paremmin ennakoitavissa. Säilytä happo suljettavassa astiassa tai vähintään peitettynä esim. muovikannella, jos et jaksa joka kerta kaataa sitä kanisteriin. Rautakloridi sakkaantuu vanhemmiten ja muuttuu ruskeaksi "liejuksi." Mitä isompi erä sinulla on happoa kerralla, sitä pidempään se luonnollisesti kestää käyttöä. Isommat määrät käytettyä rautakloridia pitää toimittaa keräykseen. Ei saa laittaa viemäriin, tuhoaa putkia ja tiivisteitä eikä ole ympäristöllekään hyväksi vaikkei varsinainen ympäristömyrkky olekaan.


    • toinen tekijä

      Rautakloridi sakkaantuu, kun vesi haihtuu ja kun syövytät sillä kuparia. Itse käytän valmista vahvaa liuosta, jota laimennan vedellä.
      Aluksi liuos on vihertävää ja ruskenee käytössä ja sakkaantuu. Välillä siivilöin luioksen kankaan läpi, saan poistettua roskat ja hilseilleet taustalakat. Liuos on pitkäikäistä, mikset siis osta ominaispainomittaria ja pidä sopivaa vahvuutta vedellä yllä!

      Aine on haitallista ja ärsyttää ihoa. Sitä ei saa kipata viemäriin isoja määriä. Huuhtelussa juoksuta aina vettä reilusti. Suojaa itsesi hanskoilla ja käytä lotratessa suojalaseja.

      Säilytä aine pullossa ja korkki kiinni. Niin saat sakan painumaan pullonpohjalle. Jos seisotat sitä ilman tiivistä kantta, yksi päivä sinulla on vaan puhjua astian pohjalla. Ja pölyä se kerää kans ilman kantta. Sekä hapettaa metalleja ympäristöstäsi.

      Ja se pöly on sitten haitallista hengitellä. Siivoa jäljet huolella.

    • Graafikko@

      Moi!

      Lisää siihen 100g sitruunahappoa.
      Se selkeyttää liuoksen ja tehostaa täten xsyövytystä. Saat SH:ta apteekista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      394
      1056
    2. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      327
      1046
    3. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      905
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      82
      807
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      78
      772
    6. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      736
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      666
    8. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      665
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      651
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      39
      650
    Aihe