Mietin tässä sitä, että miksi ihmeessä äitini pysyy ylipainoisena, vaikka hän harrastaa paljon ja liikkuu kuin elohiiri. Työterveyspuolen testissä lihaskunto oli hyvä.
Meitä on viisi lasta, joista kaksi nuorinta äiti on saanut päälle kolmevitosena. Mahan kohdalla on kuulemma semmoista, joka ei lähde kuin kirurginveitsellä.
Jostakin muistan lukeneeni, että "pysyvää" ylipainoa tulee n. 4 kg per raskaus, kudokset venyvät ja kasvavat niin mahdottomasti. Onko teillä tietoa/kokemusta asiasta?
Meitä on viisi lasta, joista kaksi nuorinta äiti on saanut päälle kolmevitosena. Mahan kohdalla on kuulemma semmoista, joka ei lähde kuin kirurginveitsellä.
Jostakin muistan lukeneeni, että "pysyvää" ylipainoa tulee n. 4 kg per raskaus, kudokset venyvät ja kasvavat niin mahdottomasti. Onko teillä tietoa/kokemusta asiasta?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tuo on hyvin yksinkertainen vastaus syö liikaa energiaa,ravinnon koostumus on väärä.raskaudella ei ole mitään tekemistä ylipainon kanssa muuta kuin henkilön psyykkisellä puolella, jos ei pysty ruoka valiotaan pitämään sopivalla energia tasolla, odotusaikana ja jälkeen lihoo.
oletko ollut raskaana?
Mietin sitä miten äidin ikä tai lapsen koko vaikuttaa. Minä ja siskot olimme pieniä, veljeni puolestaan syntyessään 4,5- kiloisia. Toinen veljistäni oli niin iso, että kymmenen vuotta myöhemmin äidilläni ilmeni vatsassa sisäinen verenvuoto ja kuolio, todettiin raskauden repeämistä johtuneeksi. Lääkäri näki tällaisen tapauksen toista kertaa uransa aikana.
Kyllähän istukka poistuu kohdusta ym., mutta eikö silti jää ylimääräistä kudosta jäljelle?
moniko allekirjoittaa tuon, että raskauden aikana lihominen on "psyykkistä"?
Siis raskauden aikaisesta/jälkeisestä lihoamisesta, mutta jostain luin että liikuntaa pitäisi harjoittaa koko raskauden ajan, jolloin urakka ei olisi niin suuri raskauden jälkeen. Usein kuulemma liikaa arastellaan liikuntaa.
Sinulle oli viesti, et sitten ymmärtänyt lukemaasi?
”Jos minä olen minä koska minä olen minä
ja sinä olet sinä koska sinä olet sinä
minä olen ja sinä olet olemassa.
Mutta jos minä olen minä koska sinä olet sinä
ja sinä olet sinä koska minä olen minä,
minä en ole etkä sinä ole olemassa”
Sinulle näyttää olevan suurikin ongelma se, että kirjottelen tänne. Edelleenkään viestissäni ei ollut mitään loukkaavaa. Toiseksi ei sananlaskut valmiita vastauksia anna. Ne ovat hyvin yksinkertaisia, mutta antavat ajattelemisen aihetta. Jos jättäisit sananlaskut ja opettelisit ensin ajattelemaan itse niin voisit ehkä suhtautua minuunkin paremmin.
Olen nimittäin ensin laihtunut jokaisen raskauteni ja imetykseni aikana ja sitten rasituksen mentyä ohi lihonut entisestään. Minulla on viisi lasta. Synnytysiät 22, 24, 36, 38 ja 45. Ylipainoinen minusta tuli nelikymppisenä, kun olin jäänyt 3:nnen lapseni syntymän jälkeen kotiin. Mutta varhaisessa keski-iässä ihmisille kertyy muutenkin helposti ylipainoa, kun aineen vaihdunta hidastuu ja liikunta vähenee.
Tuolla logiikallahan kaikki useampien lasten äidit olisivat ylipainoisia, ja varmaan itsekin tiedät, ettei näin ole.
Omassa tuttavapiirissäni ei ole yhtään naista, jolle olisi jäänyt kiloja raskaudesta.
Mitä ilmeisimmin äitisi syö enemmänkuin kuluttaa.Ylipainoinenkin voi olla lihaksiltaan hyvässä kunnossa, monta kertaa onkin.
Ylikiloja on turha "syyttää" raskaudesta.Kait sitä painoa lisääntyy, jos raskauden aikainen liikunta jää minimiin, puhumattakaan että moni turvautuu synnytyksen jälkeen pulloruokintaan, imetys on nimittäin erittäin tehokas ylim.läskin sulattaja.Voit syödä kuin hevonen, silti syömäsi ei keräänny ympärillesi.
Liikunta, se nykyihmisiltä puuttuu, joka paikkaan mennään autolla,bussilla jne.
Itse lihoin raskauksilta 8 ja 20kg!! Ekaa odottaessani kävelin työmatkat 8km/suunta, elikkä 16km pvä, joskus taitoin matkan fillarillakin. Lapsi syntyi vajaa neljäkiloisena ja itselle ei jäänyt ylikiloja, päinvastoin...
Toiselta raskaudelta posottelin työmatkat autolla, enkä juuri liikkunut, lihoin 20kg, joka nopeaan suli lapsen synnyttyä, imetyksen ja päivittäisen vaunullenkkeilyn ansioista.
Kasvksillakin saa itsensä lihomaan, jollei kuluta minkä syö.