piruetti neuvoja!

apua!!!!!

Harrastan balettia ja jazzia. Osaan tehdä hyvin yhden piruetin, mutta jo kahden piruetin tekemisessä alkaa tulla ongelmia. Muut ryhmssäni tekevät kaksi piryetti vaivatta, ja nii haluaisin minäkin. onko ohjeita piruettien tekoon?

6

3417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • furies

      Kyllä se sieltä alkaa tulemaan, kun annat kehittymisen tapahtua ajan kanssa. Näin netitse on erttäin vaikea sanoa, mikä tekniikassasi mahtaisi olla vikana, ja siksi kannattaakin kysyä vinkkiä opettajaltasi vaikkapa rauhassa ennen tunnin alkua tai tunnin jälkeen. Ammattitaitoinen opettaja osaa kyllä varmasti neuvoa sinua tekniikan kehittämisessä ja näkee mistä mahdolliset ongelmat johtuvat. Kannattaa piruetteja treenatessa aina rohkeasti yrittää kahta piruettia, eikä vain tyytyä aina ykköseen. Muista myös käsien ja jalkojen "yhteistoiminta", niin että oikeat asiat tapahtuvat samanaikaisesti. (esim. kädet ovat myöhässä passén/retirén ollessa jo valmis tai päinvastoin). Pään käyttöä ja pistettä ei voi liikaa korostaa, sen täytyy ehdottomasti olla kunnossa, että voit sitten joskus myöhemmin pyöriä kolmosia! Eli treeniä, treeniä, treeniä... :)

    • Petipa

      Ripusta kiva kuva (vaikka hyvännäköinen mies tms. kiinnostusta herättävä) seinälle kiintopisteeksi. Toimi kun opiskelin aikoinaan tanssia.Miespuolinen tanssijamme tosin hiukan valitti, kun miehet ei oikei kiinnostanut(!).Lohdutimme häntä että saapi sentään katsella meitä trikooissa! Muista ryhti & että kroppa on oltava hallinassa. Ja eikun harjoittelemaan.

    • danceria

      Jotta pystyt pyörimään enemmän kuin ykköspiruetin, tarvitset vahvan tasapainon ja tukijalan. Mitä kauemmin pysyt yhdellä jalalla tasapainossa piruettiasennossa (siis pyörimättä), sitä kauemmin pysyt tasapainossa myös varsinaisessa piruetissa ja pystyt pyörimään useamman kierroksen. Harjoittele siis tasapainon ylläpitämistä yhdellä jalalla relevéssä toinen jalka passéssa, eli piruettiasennossa. Sinun täytyy päästä korkealle puolivarpaille ja vetää tukijalkaa ylöspäin tukijalan omilla lihaksilla. Yritä ikään kuin nostaa tukijalan polvea ylöspäin polven omilla lihaksilla. Kun tasapainosi on kehittynyt ja tukijalkasi on vahva, pystyt helpommin pyörimään kakkos- tai kolmospiruetteja. Tietenkin tarvitset myös hyvää spottaamista ja tiukkaa vatsaa, vedä vatsa sisään ja muista ottaa spotti kun alat pyöriä. Oman kokemukseni mukaan tasapainon harjoittelemisesta ja vahvasta tukijalasta on tosi paljon hyötyä.

    • tanssija01

      Muista terävä piruettipää! Sitä ilman ei pysty pyörimään tuplaa ja muista korkea pasee!

      • Kauko.

        Voi neuvot tulla vähän myöhässä kun vastaus on viipynyt yli seitsemän vuotta. Mutta noin yleisellä tasolla hyviä vinkkejä. Missähän muuten tuollaisella miesasenteella varustettuja balettisaleja on? Ainakin meikäläinen heitettiin salilta ulos alta parinminuutin, kun piti käydä katsomassa onko meikäläisen paikka. Jäi balettikurssi vähän lyhyeksi.


    • muokkarifani

      mä harrastan muodostelmaluistelua ja oon tässä parin vuoden aikana vapaajäillä harjoitellut istumapiruettia ja osaan sen nyt jo aika hyvin :D Ongelmana on se että mua ei laiteta tekemään minorisarjassa SOOLOPIRUETTIA :(( Oon harjotellut kiihdytysspiruettia ja broken leg mutta vauhdit alkaa loppumaan ja kiihdytyksessä jalka jää siihen ihan viereen mutta vauhdissa kaadun, kun yritän keksittyä jalan laittamiseen toisen jalan päälle joten ei onnistu :((((((

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7540
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      124
      2969
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      143
      1803
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1669
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      118
      1483
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      169
      1429
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1173
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      869
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      774
    Aihe