Lämmityslaitteen moottori

terve oisko kukaan vaihtanu e39 vm-99 lämmityslaitteen moottoria lakkas pyörimästä!tarviiko erikois työkaluja? lähteekö purkaantumaan sisältä vai pellin alta? onks paha homma?
93430
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Mutta ennenkuin lähdet purkutöihin, niin oletko varma, että vika on nimenomaan siinä moottorissa. Kannattais ensin tutkia mittailla.

Äänestä

Jos puhallin toimii ajoittain niin ongelma saattaa olla ohjaimessa.

Äänestä
  • Mitäs ohjaimella tarkoitat säätö nuppia vai!

    Äänestä

  • bmw530da kirjoitti:

    Mitäs ohjaimella tarkoitat säätö nuppia vai!

    Paras käydä merkkiliikkeessä. Elektroniikaayksikkö löytyy apumiehen puolelta hansikaslokeron alapuolelta. Vaihto lienee noin 150 euroa.

    Äänestä

Mittailemalla se siili on rikki ja syyksi varmaankin kun rele on jumissa koska tulee suora virta kokoajan siilille Mutta relettä en löydä mistään!!!! olisko vielä vinkkejä releen paikasta? ja kiitoksia asiallisista vastauksista...

Äänestä
  • Käsittääkseni "siilille" tulee jatkuva jännite (ohjaus erikseen). Pääteasteen rikkoutuessahan puhallin saattaa hummailla itsekseen, vaikka avaimet eivät ole virtalukkoa nähneetkään. Joten eiköhän tuo hoidu pelkällä siilin uusimisella.

    Äänestä

  • Kallo kirjoitti:

    Käsittääkseni "siilille" tulee jatkuva jännite (ohjaus erikseen). Pääteasteen rikkoutuessahan puhallin saattaa hummailla itsekseen, vaikka avaimet eivät ole virtalukkoa nähneetkään. Joten eiköhän tuo hoidu pelkällä siilin uusimisella.

    Kiitoksia vika oli siinä siilis taas puhaltaa!!!!!

    Äänestä

  • bmw530da kirjoitti:

    Kiitoksia vika oli siinä siilis taas puhaltaa!!!!!

    Hieno homma!

    Voisit ongelmien ilmaantuessa pyörähtää tuolla BTCF-fooruminkin puolella. Nämä samat asiat olisivat löytyneet varmasti hetkessä.
    http://www.btcf.fi/forum/

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


bmw530da kirjoitti:

terve oisko kukaan vaihtanu e39 vm-99 lämmityslaitteen moottoria lakkas pyörimästä!tarviiko erikois työkaluja? lähteekö purkaantumaan sisältä vai pellin alta? onks paha homma?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu