Rauhallinen vain nukkuessa

En tiedä mistä kärsin, paniikkihäiriöstä, sosiaalisten tilanteiden pelosta, ahdistuneisuudesta? Opiskeluni ei suju ja kärsii ongelmistani kuten minäkin. En pysty istumaan luennoilla, vatsa mourii ja on sekaisin ja vaivaa, tulee paniikinomainen olo. Olen ajatellut mennä vihdoin psykiatrille. Saakohan sieltä ekalla kerralla jotain lievääkin tms. lääkitystä? Toivotaan.
8663
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

puhumaan ongelmastas. Sitä voidaan ihan varmasti helpottaa ja olos parannee. Lupaa mennä!

Äänestä
  • ihan terkkarin yleislääkärille, vähintäinkin ensihoidon saat jo sieltä. Pääset kuitenkin sinne varmastikin nopeimmin ja ainakin halvemmin.
    Tai jos haluat, mene vaikka suoraan psykiatrille.Tärkeintä kuitenkin on että menet!

    Äänestä

  • vaikkapa kirjoitti:

    ihan terkkarin yleislääkärille, vähintäinkin ensihoidon saat jo sieltä. Pääset kuitenkin sinne varmastikin nopeimmin ja ainakin halvemmin.
    Tai jos haluat, mene vaikka suoraan psykiatrille.Tärkeintä kuitenkin on että menet!

    Varasin ajanlääkärille, jolta kai saan lähetteen kunnon terapeutille, jos tarvitsen. Tuntuu vaan, että ei sellanen juttelu tai keskustelu auta, vaan varmistun vasta vaikka jostain pienimuotoisesta lääkkeestä. Olen jo ajatellut jättää joitakin luentoja väliin, koska pelkään sitä oloa ja niinpä en halua kouluunkaan.

    Äänestä

Lopeta heti maitotuotteiden käyttö. Mulla meinas tulla samasta ongelmasta melkoinen härkänen, kun maha vaivas ja vaivas, vaikkei ollut kipeä. Siinä mietittiin jo kaikki paniikkihäiriöt ja mielenterveys/jännitysongelmat ja niiden hoidot, mutta oikea syy oli LAKTOOSI-ONGELMA, jonka tiedostin vain hiljaisilla tunneilla ja loppui kuin seinään kun lopetin maitotuotteet.
MAha ei ollut kipeä vaan möyryävä ja myllertävä.
Lopeta heti maitotuotteet ja kokeile auttaako vaivaan. Turhaan minäkin luulin jo tulevani hulluksi tuon asian kanssa.

Äänestä
  • ja minäkin pelkäsin koko ajan vatsaani, vähemmästäkin tulee paniikki päälle eikä voi keskittyä mihinkään.

    Äänestä

Kiva kuulla että muillakin on ongelmaa. Voihan se johtua maitotuotteistakin, mutta vatsani on sellainen jännitysvatsa, eli jännitän pelkkää hiljaisuudessa istumista, ja jännitän vatsan kautta. Viime aikoina jännitys on mennyt melkeinpä paniikkiin, tekee mieli juosta äkkiä ulos luennolta ja nyt en halua kouluun mennä. Opiskeluni siis kärsii ja itsellä loppuu voimat.

Äänestä
  • lääkärillä, äläkä jännitä mitä jutella tai kertoa, riittää kun kerrot samat kuin täälläkin. Kyllä lekuri osaa johtopäätökset tehdä, osaa kysellä ja tarvittaessa antaa sinulle reseptin.
    Ja halutessasi vaikka lähetteen eteenpäin.
    Älä siis itse turhia huoli - anna lääkärin huolia, sen osaa ja siitä sille maksetaan.
    Lykkyä matkaan!

    Äänestä

Käypäs lukaisemassa aiemmin tänne kirjoittamani viesti otsikolla "vatsaneuroosi". Huomaat kenties minun kärsivän samanlaisesta ongelmasta. Mulla se on jo pakkomielteen omainen vaiva, jolle ei tunnu ratkaisua löytyvän. Kestänyt jo noin 10 vuotta jonka aikana on monet koulut ja tilaisuudet täytynyt jättää käymättä tai lopettaa kesken jännityksen takia.

Todella piinallinen ongelma, minä jos kuka sen tiedän... Sen verran kyllä helpottanut, että käyn nyt koulua, vaikka sitten hammasta purren ja vaikka kuinka pelottaakin. Nytkin paniikissa mietin alkavaa kouluviikkoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


raukkis kirjoitti:

En tiedä mistä kärsin, paniikkihäiriöstä, sosiaalisten tilanteiden pelosta, ahdistuneisuudesta? Opiskeluni ei suju ja kärsii ongelmistani kuten minäkin. En pysty istumaan luennoilla, vatsa mourii ja on sekaisin ja vaivaa, tulee paniikinomainen olo. Olen ajatellut mennä vihdoin psykiatrille. Saakohan sieltä ekalla kerralla jotain lievääkin tms. lääkitystä? Toivotaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu