Teollisuus joutuu käyttämään kelvotonta lihaa kun kauppa haluaa myydä alle tuotantokustannusten. Aikoivat tehdä lain alihintaan myymistä vastaan, mutta eipä ole vielä voimassa.
Olisiko täällä tarvetta samankaltaiselle laille, vai onko meilläkin kuluttajan etu saada kaikki mahdollisimman halvalla ja laadusta tinkien?
Olisiko täällä tarvetta samankaltaiselle laille, vai onko meilläkin kuluttajan etu saada kaikki mahdollisimman halvalla ja laadusta tinkien?
Vastaukset 8
Vanhimmat
tulee vastaan kun mennään hintakilpailuun.
Eikös keski-euroopassa syötetty joku aika sitten viemärijätteitäkin?
Varmasti oli halpaa hyvyydestä en tiedä.
"kauppa haluaa myydä alle tuotantokustannusten". Oletko ihan varma, että kauppa (?) haluaa myydä alle tuotantokustannusten?
Eikö kyse ole pikemminkin siitä, että tuotanto on liian suuri kysyntään nähden, ja siksi tuotteet jäävät myymättä ajallaan?
kuten kilpailussa yleensä
halvin hinta voittaa...
Laatu voittaa aina. halvalla saa vain paskaa.
Se on suora lainaus telkkarista. Siis ne sanoivat kaupan haluavan myydä alle tuotantokustannusten.
Siellähän oli se toinenkin juttu, jossa myytiin vanhenevaa ruokaa alehinnalla. Hurjat pinot tavaraa ja saksalaisille kelpaa kuulemma mikä vain kun on tarpeeksi halpaa.
aina niinkään
kyllä hinnalla on isompi vaikutus tukkuostoksissa monesti.
katsotko aina laatua ensin vai hintaa?.
sellaista se raha tettää ;). Kun on tarpeeksi halpaa niin ON se hyvääkin.
Kyseinen laki on jo olemassa.