ikäryhmät otsikon alla..

..on teksti:KESKUSTELE ELÄMÄSTÄ JA ARJESTA.Miten tuon nyt voisi tulkita ja ymmärtää oikein? Kalle Päätalo oli aika mestari kirjoittaan näistä asioista,kunpa osaisimme edes vähän sinnepäin niin voisimme päästellä kunnon "SELEKÄ KEIKKA NAURUJA"
5447
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Viestintäguru Osmo A. Wiio on aikoinaan todennut, että kaikki viestintä on tavallaan vääristynyttä, koska jokainen vastaanottaja ymmärtää sanoman omalla tavallaan - jos viesti yleensä menee perille lainkaan. Oikeanlaista keskustelua ei siis ole, on vain keskustelua, tässä tapauksessa yritystä harjoittaa monenvälistä viestintää.

Kauhistun sitä, että tähänkin keskusteluun tai jutusteluun pitäisi asettaa tavoitteita - on kunpa kirjoittaisimme kuin Päätalo, kuin Steinbeck kuin Helinä Siikala,olkoot vaikka nämä esimerkkeinä. Miksi ihmeessä? Toki hyvä sanankäyttö on ihailtavaa ja nautittavaa, mutta jos tasomittarin asettaa korkealle, on aika vaikeaa edes aloittaa, koska eihän voi tietää yltääkö tasolle Päätalo, Waltari, Steinbeck? Luultavasti meistä kukaan ei koskaan yllä.

Silti kannattaa ja pitää voida keskustella. Kaikki me tarvitsemme vuorovaikutusta, sosiaalisia eläimiä tässä ollaan.

Kenelle itse kukin sitten täällä kirjoittaa? Minun lukijani on kuin ystävä tai hyvä tuttu. Ystäviä en viitsi loukata tarkoituksella, en liioin hyviä tuttujakaan, itse asiassa en ketään halua loukata vasiten. Silti tulee aika ajoin väärinymmärryksiä tai teen tölväisyjä tai kirjoitan tosi tylsiä juttuja (kuten tämä). Uskon, että ne annetaan anteeksi.

Tämä on kohtaamispaikka - kuin käväisisi kahvilla tutun kanssa. Voi jutella niitä näitä tai olla hiljaa ja vain lukaista muiden kertomuksia. Hämmästyn aina ajatusten kirjoa noin suunnilleen samanikäistenkin kesken - niin erilaisia olemme ja onneksi niin.

Lohdutukseksi sinulle, minulle ja muille - loistavat kirjailijatkaan eivät aina kirjoita loistavaa tekstiä. On hyviä päiviä ja on huonoja päiviä, kuten meillä jokaisella. Ne upeat kirjan tekstit ovat moneen kertaan siilattuja, terävöitettyjä ja korjailtuja. Eläköön vapaa keskustelu sellaisin taidoin ja edellytyksin kuin kullakin on!

Kuka mitäkin sitten odottaa toisten kirjoituksilta. Minä en odota mitään, keskustelu/kommentointi sinänsä on mielenkiintoista, mitä vastaan tuleekin. Kaikkeenhan ei tarvitse reagoida. Sen kun aina muistaisikin, heh.

Äänestä
  • Hän on kait Etelä-Pohjalaisia. Ja jos on joku guru, niin olkoon.


    Mutta sinun juttusi oli hyvä. Tuon kaltaista tarinaa kun löytyisi täältä useammikin.

    Minäkin olen aina kuin joku Tzimmermanni tai parempikin kirjaaja ja reagoin, mihin reagoin.

    Äänestä

Enpäs oo lukenut yhtäkään Päätalon kirjaa mutta käyn toisinaan täällä vaihtamassa mielipiteitä ja oon ihan tyytyväinen näihin. Laitappas oikein repäisevä alku niin katotaan saatko monta vastausta? minä ainakin lupaan vastata!

Äänestä
  • Minusta nämä palstat on tarkoitettu spontaaniin eli nopeaan viestintään. Minä en ainakaan hio tai viilaile ajatuksiani.

    Äänestä

  • eevakaarina kirjoitti:

    Minusta nämä palstat on tarkoitettu spontaaniin eli nopeaan viestintään. Minä en ainakaan hio tai viilaile ajatuksiani.

    minäkin ajattelen.Antaa tulla mitä mielen tai kielen päällä on eikä ajatella miten se kieliopillisesti pitäisi ilmaista.Aivan kuin tuttavien kanssa keskustellaan,tavallisella arki kielellä.Keskustellaan ELÄMÄSTÄ eikä mistään kirotus virlheistä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


60+ kirjoitti:

..on teksti:KESKUSTELE ELÄMÄSTÄ JA ARJESTA.Miten tuon nyt voisi tulkita ja ymmärtää oikein? Kalle Päätalo oli aika mestari kirjoittaan näistä asioista,kunpa osaisimme edes vähän sinnepäin niin voisimme päästellä kunnon "SELEKÄ KEIKKA NAURUJA"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu