koivupöydän lakkaus

onnistuukohan

Meillä on umpikoivuinen keittiön pöytä. Pöydän pinta ja lakkaus ovat kuluneet. Jos pöydän itse hioo ja lakkaa, maksaakohan vaivan?
Kokeilija

3

2747

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anna palaa

      Kyllä maksaa vaivan, joka ei edes iso homma ole. Pöytää ei tosiaan tarvitse hioa edes mitenkään ihan puhtaaksi, sen verran vain, että uusi lakka tarttuu hyvin. (Tietysti esim. rasvatahrat on eri juttu). Siksihän niitä puutavaroita ostetaan, että niitä voi uudistaa. Kysy rautakaupasta neuvoa, niin saat hyvät tuotteet. Tein saman pari vuotta sitten ja löysin sellaisen hyvin kädessä pysyvän hiomatyynyn (vaahtomuovi pinta hiomapaperia). Tuli hyvä jälki eikä tarvinnut hiki päässä rehkiä.

    • Ikeasta ostettu

      halvahko koivupöytä ja sen pinta on onnistuneesti hiottu ja lakattu rautakaupasta (Rautanet) ostetulla lakalla (suihkepullossa). Helppoa ja nopeaa.

    • venelakkaa

      pintaan niin kestää isältä pojalle ja pojalta pojanpojalle yhtäkyytiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1686
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      271
      1584
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      285
      1343
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1282
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      905
    6. 66
      874
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      66
      863
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      46
      861
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      841
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      48
      818
    Aihe