Meillä on umpikoivuinen keittiön pöytä. Pöydän pinta ja lakkaus ovat kuluneet. Jos pöydän itse hioo ja lakkaa, maksaakohan vaivan?
Kokeilija
Kokeilija
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä maksaa vaivan, joka ei edes iso homma ole. Pöytää ei tosiaan tarvitse hioa edes mitenkään ihan puhtaaksi, sen verran vain, että uusi lakka tarttuu hyvin. (Tietysti esim. rasvatahrat on eri juttu). Siksihän niitä puutavaroita ostetaan, että niitä voi uudistaa. Kysy rautakaupasta neuvoa, niin saat hyvät tuotteet. Tein saman pari vuotta sitten ja löysin sellaisen hyvin kädessä pysyvän hiomatyynyn (vaahtomuovi pinta hiomapaperia). Tuli hyvä jälki eikä tarvinnut hiki päässä rehkiä.
halvahko koivupöytä ja sen pinta on onnistuneesti hiottu ja lakattu rautakaupasta (Rautanet) ostetulla lakalla (suihkepullossa). Helppoa ja nopeaa.
pintaan niin kestää isältä pojalle ja pojalta pojanpojalle yhtäkyytiä.