Varaajan lämpö

Lastu

Miten lämpimäksi lämmitätte varaajan? (ylä-/alalämpö)
Onko olemassa mitää faktatietoa asiasta. Sehän on totta, että aluksi varaajan vesi jäähtyy aika nopeasti, mutta hidastuu sitten. Ihan kuin esim. kahvi kupissa. Aluksi se on polttavan kuumaa, mutta jäähtyy aika nopeasti juomakelpoiseksi ja pysyy siinä lämmössä kauan.
Ite oon lämmittäny ylä n.85´ ja ala n.60´
Alan lämmittämään uudelleen, kun ylälämpö on pudonnut n. 60-65 asteeseen.
Toivon järkeviä ja aiheessa pysyviä vastauksia!
-Lastu-

7

5152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..raaja

      Voisihan se lämpötila laskea alemmaskin ja ylälämpö voisi olla korkeampi mut suuret lämpötilan vaihtelut rasittaa rakenteita.

    • Jos ymmärsin oikein niin lämmitys tapsi klapilämmitys ja varaajan koko 1800l-?
      Vai jokin muu?

      • Lastu

        Puilla lämpiää ja pönttö on 3000 litraa & patterilämmitys.


      • Lastu kirjoitti:

        Puilla lämpiää ja pönttö on 3000 litraa & patterilämmitys.

        Onko latauspumppusi täysillä?
        Mulla varaajan koko 2400l ja lämmitän aina niin että vähintään 75c on koko varaajassa.
        Vaikuttaisi että et ehkä lämmitä tarpeeksi kauan että koko vesimäärä kerkeisi lämmitä kunnolla ja tasaisesti.
        Onko sulla ylä/ala vai käänteispalokattila?


      • Lastu
        keppe kirjoitti:

        Onko latauspumppusi täysillä?
        Mulla varaajan koko 2400l ja lämmitän aina niin että vähintään 75c on koko varaajassa.
        Vaikuttaisi että et ehkä lämmitä tarpeeksi kauan että koko vesimäärä kerkeisi lämmitä kunnolla ja tasaisesti.
        Onko sulla ylä/ala vai käänteispalokattila?

        Latauspumppu on säädettävissä 1-3. Oon pitäny kakkosessa. Olen joskun myös lämmittäny ylä- ja alaosan lähes saman lämpöiseksi. Mutta, kysymyksenihän oli siis; onko jollain faktatietoa tai kokemusta, miten varaaja kannattaa lämmittää? Ihan kuumaksi (siis lähelle 100) vai vähemmän? Tarkoituksena siis mahdollisimman energiataloudellinen puiden polttelu.


      • Lastu kirjoitti:

        Latauspumppu on säädettävissä 1-3. Oon pitäny kakkosessa. Olen joskun myös lämmittäny ylä- ja alaosan lähes saman lämpöiseksi. Mutta, kysymyksenihän oli siis; onko jollain faktatietoa tai kokemusta, miten varaaja kannattaa lämmittää? Ihan kuumaksi (siis lähelle 100) vai vähemmän? Tarkoituksena siis mahdollisimman energiataloudellinen puiden polttelu.

        On aina latauspumppu 3
        Oma arvioni on että vesi kannattaa lämmittää ainakin 75 koko varaajassa.(Talvella)
        Uskoisin että hukka lämpöö alkaa syntymään noitten asteiden jälkeen aikapaljon,ainakin olen seurannut mittaria joka näyttää piippuun menevää lämpöä 220-250c.Muuten noin 180c.
        Kesäisin en ole lämmittänyt koko varaajaa kuumaksi vaan ylä 75 ja alahalla 50-60.


    • .......

      Riippuu myös hieman vuodenajasta, kovalla pakkasella voi vetää vaikkapa sataan asteeseen, koskapa aika nopeasti kuitenkin varaajien lataus siirtyy pattereiden kautta lämmitykseen. Kesällä, jos pelkkää lämmintä vettä tuotetaan, lämmitysväli ehkä kolme päivää, joten menee lämpöä enemmän harakoille, kun varaajat itseksen jäähtyvät.
      Itselläni melko pieni(tilaongelma) eli kuution varaaja ja kyllä talvella on tarkoitus vetää se lähelle sataa astetta, jotta lataus riittää pidempään.Ylisuuri paisunta mahdollistaa korkeat lämpötilat, eikä paine korkeasta talosta huolimatta on paine alle 1,4 baaria, kun mittarit, sekä ylä että ala ovat 95-100 asteen välillä. Termostaatti pysäyttää kattilan puhaltimen, kun kattilalämpö noin 95 astetta.Melkoisesti pystyy nostamaan varaajaan saatavaa latausta, kun lämpötilaa nostaa. Se merkitsee harvempia lämmityskertoja, jolloin on vähemmän huonohyötysuhteista kattilan sytyttymisaikaa. Siis puolensa on kummassakin vaihtoehdossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      181
      8272
    2. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      254
      4260
    3. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      109
      3572
    4. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      94
      3332
    5. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      18
      2401
    6. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      4
      2225
    7. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      27
      2056
    8. Kunnanjohtaja haista sinä

      Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei
      Heinävesi
      36
      1716
    9. Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?

      Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik
      Liharuoka
      56
      1594
    10. Loimaan k-citymarketilla puukotus

      Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun
      Loimaa
      48
      1557
    Aihe