että onko tällä voorumilla kävijöillä minkälaista muuta fantasia/roolipelitaustaa kuin tämä Einal Fäntäsy?
Itsehän olen D&D, AD&D, KERP, Rolemaster, Runequest ym.ym - veteraani, ja Balduria ja Neverwintteriä tulee tahkottua nykyjäänkin viikottain.
Niin että oletteko pure-Einalisteja, vai uppoaako muukin fantsu?
Itsehän olen D&D, AD&D, KERP, Rolemaster, Runequest ym.ym - veteraani, ja Balduria ja Neverwintteriä tulee tahkottua nykyjäänkin viikottain.
Niin että oletteko pure-Einalisteja, vai uppoaako muukin fantsu?
Vastaukset 4
Vanhimmat
itä nyt Pleikkarille ja kakkospleikkarille on ilmestynyt. Sitten tietsikalta Falloutit on kovia jotkut uudehkot Elders scrolls IV Oblivionin tyyliset mestariteokset, joita olen päässyt kokeilemaan.
Morrowind lisäosat iskevät, pahuksen Elder Scrolls IV (unohdin nimen) ei tässä toosassa pyöri.
Myös Chrono Trigger on tullut hakattua läpi (ei oikein iskenyt), ja nettiropeista pelaan vain Conquer Onlinea.
Pöytäroolipelejä nyt on oikeastaan vain pikkuisena vähän pelailtu, ja hiukan omin säännöin. Päätyi usein hiukan alapäävitseihin, kylässä käydessäkin ensimmäiseksi piti aina käydä ilotalossa. Useimmiten kylän pappikin sai maistaa kirveestä.
Snesin roolipelejä nyt on varmaan semmoisen tusinan verran tullut tahkottua. Kaikista PS1 englannin kielelle käännetyista roolipeleistä väittäisin tahkoneeni läpi suurinpiirtein puolet, eli aika monta. PS2:n laadukkaiden roolipelien tarjonta sitten heikkeni huomattavasti ps1:een verrattuna, joten siirryin enemmänkin pc-ropeihin mm. Morrowind, Baldurs Gate, Fallout.
Tällä hetkellä olen MMORPG addikti, World of Warcraftia oikeastaan lähinnä pelaillut. Final Fantasy 11 kokeilin, mutta pelimekaniikka oli jäyhä. Voi olla että seuraava iso juttu on Warhammer online, luvataan ainakin massiivista eeppistä sodankäyntiä.
tuli vain sanomista hienoista FF-aiheisista seikkailuistani erään toisen käyttäjän kanssa >: (