Vanhasta Corollasta oli laturin hihna löystynyt ja sitä sitten kiristettiin.Siitä asti on pitänyt sirinää melkein jatkuvasti.Onko syynä hihnan liiallinen kireys vai pitäisikö ostaa uusi hihna?Maantienopeuksilla sirinä lähestulkoon hukkuu rengasmelun sun muun alle mutta varsinkin kaupunkiajossa ääni on ehdottoman vittumainen.
Laturin "sirinä"
autoista tietämätön
53674
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vikana on rikkoontunut laturin laakeri, joka ei hihnanvaihdolla korjaannu. Laakeri on mennyt rikki vanhuuttaan eikä hihnan kiristämisestä. Ajaahan voi, kunnes ankkuri alkaa hangata staattoria tai kunnes laakeri leikkaantuu kiinni. Sirinä voi tulla siitäkin, että ankkuri hankaa nyt jo staattoria.
Onko hihna löystynyt/venynyt vanhuuttaan, vai luistaako se vain kitkan puutteessa?
Minun vanhassa carinassani sitä sai kiristää vaikka kuinka, mutta silti luisti. Mutta ei voinut laittaa ylikireelle, sillä se olisi rikkonut laakerit vaikka ei olisikaan luistanut.
Laita hihnaan kynttilän talia, niin pitäisi alkaa pitämään. Sulata talia kuumailmapuhaltimella ja laita hihnan sisäpuolelle. Alkaa pitämään, käsittely pitää uusia 2-4 viikon välein, tai kun alkaa taas luistamaan liikaa.
-Voit laittaa kyllä kuivaakin kynttilää, mutta sulanut tarttuu paremmin hihnaan kiinni ja on siten tehokkaampi.
Omassa autossani on ohje, että hihnan tulee liikkua keskeltä painettaessa 1 cm verran. Katso autosi ohjekirjasta oikea kireys.
Ei ollut ainakaan mitenkään huomattavan löysällä.Toisinaan pellin alta on kuulunut "kirkumista" käynnistettäessä mutta sekin loppui remmin kiristämisen jälkeen.
Viime viikolla huomasin että kun ajaa rapakosta niin sirinä katoaa joksikin aikaa.Ja kun auto oli seisonut viikonlopun yli niin sirinää ei ole kuulunut ainakaan ensimmäisen 25km:n aikana(kuiva keli).
Kysyn: sirinän tai suhinan tapaista ääntä kuuluu laittaa vähänkin kierroksia mutta tasaisella kaasulla ei sirise lainkaan. Mihin voisi viitata?