Tosi lyhyt...........

Olen 12w ja mulla alko menkat, olen vain 158(tai jotain)cm pitkö enkä enää hirveesti kasva. Mä en jaksa sitä kun kaikki mun luokkatoverit tulee ihan varmaan mua pidemmiks ja sit kaikki nauraa mulle kun oon jokun 20w ja silti jotain 160cm...
14757
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Etköhän sinä vielä kasva tuosta.Jos menkkasi
ovat vasta alkaneet, niin kasvat vielä varmasti
AINAKIN 3cm! Itselläni kun ei menkat olleet vielä
edes alkaneet, ja olin jotain sinun pituisiasi,(156-158) niin pituuskasvuennusteeni
oli 168cm.Nykyään olen 162cm pitkä ja menkkoja on kestänyt 2 vuotta.oon itekki muutes 12...
mutta ainakin minun mielestä tuut vielä kasvamaan! ja jos jäät pienes niin ole ihmeessä
ylpee siitä! :)

Äänestä

mäki olin 12 ku mulla alko menkat ja olin sun pitunen...oon nyt 13 ja mäki toivon et mä kasvan ja mä myös uskon et kasvan;) usko sääki;) koska nii tapahtuu et sä kasvat;)

-kultainen enkeli;)-

Äänestä

siis mieti sä oot vasta 12v. ja sä tuut vielä kasvamaan, mut mä en kasva ainakaan enää montaa senttii ikää on meinaa 17v. ja kesäl tulee 18v täytee ja mul on pituutta vaivaset 153cm!
mut eipä paljoo haittaakaan, en mä haluiskaan olla kauheen pitkä, mieti jos oot 170cm pitkä ja kaadut ni sähän "putoot" korkeelta! ja siinä pn paljon muitakin hyvii puolii ko on lyhyt!!

mut älä hätäile...sä tuut vielä kasvamaan!!!

Äänestä

Sä oot vasta 12 wee ja 158cm ja muka lyhyt?! Älä naurata...sulla on viel aikaa kasvaa ja vaikket kasvaiskaan niin mitä sitte?! Onko niin kamalaa olla lyhyt.. Sitä paitsi mitä mä oon kuullu nii pojat tykkää lyhyistä tytöistä.. Mä oon 17 wee ja oon 145cm!!! Kyllä mäki jaksoin valittaa sun ikäsenä, mut nyt oon tyytyväinen itteeni ja mulla on ihana poikakaveri joka rakastaa mua tällasena pienenä ihmisenä.. Hyväksy ittes ja oo ylpee et oot erilainen ku muut jättiläiset!!! jos asia viel vaivaa niin mailaa mulle..

Äänestä

... ystäväni! Ite oon 17wee ja about 150cm... ja mua se ei häiritse. Must tytön ei kuulu olla kauheen pitkä... tai no kuulu ja kuulu, mut kuiteski. Must on kivemman ja nätimmän näköstä jos tyttö on lyhyt =) Ihan tosi.

Ja mullaki aina, joka luokalla kaikki muut on ollu mua pidempiä ja on nytteki, mut ei se mua haittaa.

Mä oon millanen mä oon ja hyväksyn itteni, ja niin kaikki muutki hyväksyy mut tälläsenä. =)

Joten Pää Pystyyn ja Hymyile. Oot ihan ok pitunen... ja oot sentää vast 12wee joten sul saattaa viel tulla kasvu pyrähdys.

Äänestä

Ei tuo mitenkään poikkeuksellisen pieni pituus ole, ihan normaali ja monet ovat tuon mittaisia. Naisten keskipituus on Suomessa 165,6 cm, ja useimmissa maissa ihmiset ovat keskimäärin lyhyempiä kuin täällä. Täällä on Ruotsin ja Norjan ohessa maailman toiseksi pisimmät ihmiset, vain Alankomaissa ihmisten keskipituus on korkeampi. Ja sinä olet vasta 12, joten voit hyvin kasvaa vielä useammankin sentin.

22-vuotias isosiskoni muuten on vain 149 cm, eikä pituus ole aiheuttanut hänelle muita ongelmia kuin pieniä vaikeuksia ylettyä johonkin välillä.

Äänestä

pieni on kaunista!!
minä olen 160 cm enkä tästä muuksi muutu, mutta kaveriporukassani on uskomattoman paljon pituisiani tyttöjä. Pojistakin/miehistäkin usein pieni ja söpö on kaunista.

Äänestä

Sä ehit kasvaa viel PAAAALJON ennen ku sun kasvus loppuu...en tiiä saatat vaa kerätä huomioo tolla että "oon nii kauheen lyhyt" jutulla...ja sit ootat että muut tulee sulle sanoo et sähän oot ihan hirveen pitkä ja lohduttelee sua!!mitä järkee hakee täältä niitä kehuja..oon iiiiiihan varma että sä itekki tiiät sen että et oo mikää kauhee pätkä....toi on eräänlainen sairaus..mut ei kuitenkaa sairaus..oot vaa ihan hirveen huomion kipee...mieti et sillon ku mä olin 12 vuotta ja olin sillon kuudennella luokalla nii meijän luokalta löyty sellasiiki tyttöjä ja poikia jotka oli 140cm,vähä päälle...oisko niittenki pitäny tulla nettii valittaa et voiku mä oon nyt nii lyhyt...tai mistä mä tiiän tuliks ne...mut niil ois ollu kyl siihen hiukkasen enemmän aihetta ku sulla...joten mietippä nyt itekki!!!Nii ja muuten...miten noi sun menkat asiaan liitty...sillä sä sit varmaa toivot et joku tulis sanoo sule et "oho...alkopa sulla aikasin"

Äänestä
  • Etkö tienny että kun menkat on alkanu ei enää kasva paljon, sen takii se oli jutun mukana...

    Kirjoitettu nimimerkille varma ei sennille

    Äänestä

oon kohta 20v ja 163 pitkä.. muista, että pieni on kaunista.. =) ja eikös miehetkin mieluummin haluu sellasen tytön, joka mahtuu syliin, eikä päätä pitempää jättiläistä? mulle ainakaan kukaan nauranu, paras kaveriki melkeen 20 senttiä pidempi, nätti tyttö sekin mutta mulle on paljon enemmän huutoa.. =)

Äänestä

tästä sanot.. terkkari sanoi sillon joskus aikoinaan vuonna paavo että kasvan 160cm.. mutta siite aloitin tupakan polton ja näköjään taisin jäähä tämmöseksi 154senttiseksi että ei kait siinä..

Äänestä

oon 18 vuotias ja pituutta rapiat 155 cm eikä paljo haittaa...no ois se tietty kiva olla pidempi ees 160 cm, mutta ei sitä enää tuu aatelleeksi. yläasteella siitä sai aina joskus kuulla, mut ei enää ku ottaa itekki sen huumorilla!!!!;)nii ja saattaahan se olla et jätkät tykkää enempi pienistä...niillä tulee sellanen suojelu"vietti"....;)
piristyppä!!ei se elämä siihen kaadu!

Äänestä

ei koolla oo väliä

Äänestä

Ite oon 13 ja oon 143cm. Olisin iloinen jos olisin edes 150cm

Äänestä

Kommentoi aloitusta


senni kirjoitti:

Olen 12w ja mulla alko menkat, olen vain 158(tai jotain)cm pitkö enkä enää hirveesti kasva. Mä en jaksa sitä kun kaikki mun luokkatoverit tulee ihan varmaan mua pidemmiks ja sit kaikki nauraa mulle kun oon jokun 20w ja silti jotain 160cm...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu