Lapsen migreeni

ja täsmälääke

Minun 4,5-vuotiaalla lapsellani on todettu migreeni. Estolääkitystä ei saa, koska kuukaudessa alittaa jonkun määrän. Täsmälääkettäkään ei vielä saa iästä johtuen.

Missä iässä voi saada täsmälääkettä?

Kiitos vastauksista!

8

3701

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lupiini

      ihmeessä homeopaatille. Kamalia nuo keskushermostolääkkeet. Minun ja tyttäreni migreeni on saatu homeopatialla oireettomaksi.

    • tytönäiti

      kannattaa kokeilla, vaikkapa kahta eri tyyppistä samaan aikaan. Kysy lääkäriltä ohjeet.

      Täsmälääkityksen voi saada, ainakin Lastenlinnan lääkäreiltä, 12v. Meillä se aika koittaa kohta, päiväkoti ikäisestä on pärjätty niin ja näin tähän asti. Ensin lupailtiin, että 10 v vois saada kun on isokokoinen lapsi, mutta kun estolääkitys on auttanut kohtalaisesti, niin ei oo saatu.. Muutama kuukaus vielä, ja sitten. Ei kai ne täsmä- tai estolääkkeetkään harmittomia ole, siksi tarkkaan pohtivat aloitetaanko. Meillä estolääke tehoaa, mutta aiheuttaa harmittavia sivuoireita.
      Koittakaan pärjätä peruslääkkeillä. Meille neurologi sanoi, että lapsella migreeni useammin kuin 1xkk ( keskimäärin ) on aihe estolääkitykseen. Lapseni ylitti tuon rajan reilusti, ennen kuin estälääkitys alkoi.

      • eräs äiti

        lapsuuden ajan migreeni häviää murrosiässä useinmiten, lapseni sairasti migreeniä ja pääsi lääkekokeiluun jossa oli myös lumelääkettä mukana, pärjäsimme buranalla ja huoneen pimeydellä.
        Nyt poikani aikuinen migreeni loppui murrosiässä.
        En suosittele liiallista lääkitystä uskokaa lääkäriä jollei anna....


    • heippa

      Lapsia en menisi kaikenlaisilla lääkkeillä
      ensimmäisenä hoitamaan.
      lapset ovat herkkiä ja vastaanottavaisia.
      Nikken -magneettituotteilla on saatu hyviä tuloksia
      kaikenlaisissa säryissä.
      Nikken magneettikaulakoru, NIkken magneettipatja,
      Nikken magneettituotteilla saat ylipäänsä migreenin pysymään poissa.

      Puhun myös omasta kokemuksestani.

    • BEMER 3000 Finland

      BEMER 3000 Finland tervehtii Sinua kolmannen vuosituhannen magneettiterapian maailmaan.

      Yrityksemme on myynyt Suomessa jo 3 vuotta sveitsiläisiä lääketieteellisiä laiteitta, jotka käyttävät hyväkseen kehon biosähkömagneettisia prosesseja parantamiseen. Sairaudet johtuvat yleensä solutoiminnan häiriöistä ja useimmiten solurakenteen vahingoittumisesta. BEMER-hoitomenetelmä vaikuttaa juuri näihin epäkohtiin tarjoten laajoja käyttömahdollisuuksia.
      Matalataajuinen BEMER-signaali sisältää 2000 magneettista signaalia. Sitä kehitettiin Emphyspacen johtajan prof. Dr. Wolf A. Kafkan tutkimusryhmässä.
      Lisätietoja löytyy seuraavilta sivuilta:

      www.bemer3000.fi
      www.afb.li
      www.emphyspace.com

      Tule tutustumaan BEMER 3000-terapiaan ja sen markkinointiin!

      20.11.2007 Hämeenlinnan Sokos Hotellissa pidetään kokopäiväinen AFB-seminaari, johon voit kutsua mukaan kiinnostuneita. Dipl. Spw. Horst Michaelisin esitelmä tulkataan suomeksi. Päivän ohjelma löytyy tästä:

      http://www.bemer3000.fi/Pdf/AFB.pdf

      TERVETULOA!

    • x4x

      no exsit

    • Nyt heti,mutta mhb.t

      ""....jatkuu.
      Lapsen suunnittelu, odottava äiti, vauva ja lapsi:
      Luontoäiti on järjestänyt siten että sekä äiti, että sikiö/vauva oleteusarvoisesti altistuvat samoille allergeeneille odotus- ja imetys-aikana, jolloin äidin on pystyttävä tuottamaan vasta-aineet sekä itseään, että lastaan varten. Lapsi saa oman immuunipuolustuksesi tuottamat vasta-aineet äidinmaidossa!

      >>>>Voit varmistaa tulevan lapsesi terveyden jo lapsen suunnittelu vaiheessa syömällä kolmea tärkeintä probiootti-bakteeria koko ajan vähintään(!) imetyksen loppuun asti-jonka pitäisi kestää vähintään 12-kuukauden ajan. Ja tällä varmistat myöskin itsesi pysymisen infektiovapaana. Emättimestä löytyy noin 20g probiootti-bakteereita.

      >>>>Voit varmistaa lapsesi mahdollisimman terveen elämän antamalla lapsellesi probiootti-bakteereita (mhb) vauvasta asti, sen takia että lapsen immuunipuolustus kehittyy yhteen ikävuoteen mennessä, jonka jälkeen lapsi itse vasta kykenee tuottamaan tarvittavat vasta-aineet.

      Huomioi nämä:
      - Elollisten-yksimahaisten immuunipuolustuksen perusta on allamainitut kolme probiootti bakteeria-oli sitten kyse aikuisesta tai lapsesta-miehestä tat naisesta-kissasta tai koirasta, jolloin palautusprosessi tarvitsee prikulleen(!) nämä kolme tärkeintä bakteeria:
      1. Lactobacillus asidophilus(L-a),
      2. Lactobacillus bulgaricus(L-b) ="antibiootti"-bakteeri ja
      3. Bifidobacterium.

      - Lapsesi ja kotieläimesi eivät pysty kertomaan seuraavasta ongelmasta joten lue: "Koiran yksitoista pyyntöä ihmiselle"!
      Jatkuu....""
      http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Naisten_vaivat_ja_parantavat_bakteerit.html
      ...

      "".....jatkuu.
      Kahden tärkeimmän probiootti-bakteerin:
      1.(1.) Lactobacillus asidophilus ja
      2.(3.) Bifidobacterium luonnollisin saantilähde on lehmän raakamaito (=käsittelemätön maito).

      Mutta mihin ovat kadonneet hyvät/tarpeelliset Probiootti bakteerit vuosien saatossa:
      - Ennen vanhaan juotiin vasta lypsettyä lehmän raakamaitoa, jossa oli tärkeimmät Probiootti bakteerit Lactobacillus asidophilus ja Bifidobacterium. Eikä silloin sairasteltu niin valtavasti kuin nykyisin, ei ollut allergioita, eikä ollut vatsa, eli suolisto sekaisin, jne.
      - Olette varmaankin kuulleet tämän mystisen lauseen, jonka on esittänyt laktoosi-intoleranssia tai migreeniä sairastava henkilö:
      "Kun käyn hakemassa suoraan maatilalta lehmän raakamaitoa niin voin juoda sitä ongelmitta, mutta kun ostan kaupasta meijeriltä tullutta maitoa, niin laktoosi- ja migreeni-ongelmat alkavat heti".
      >>>>>>Eli syy mm laktoosi-intoleranssi- ja migreeni-ongelmiin on Probiootti bakteereiden puutteessa!
      Jatkuu...
      http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Elamaa_yllapitavat_probiootti_bakteerit&homeantibiootti.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      16
      2819
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      109
      2610
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      178
      2492
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      170
      2168
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1674
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1139
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      84
      888
    8. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      797
    9. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      752
    10. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      152
      750
    Aihe