Terve,
Meillä on firmassa seuraava malli käytössä.
Auton leasing-hinta (yrityksen suorittama hinta auton käytöstä) vähennetään rahapalkasta. Bruttopalkkaan sisältyy kuitenkin auton verotusarvo täysimääräisesti, josta tietenkin lasketaan verot ja maksut.
Verottajan sivuilla on seuraava tulkinta:
"Palkansaajan auton kustannuksista työnantajalle suorittama korvaus vähennetään vapaan autoedun tai auton käyttöedun raha-arvosta".
Eikös tuo tarkoita sitä, että esimerkiksi vapaan autoedun raha-arvosta pitäisi vähentää tuo leasing-hinta, jonka auton käyttäjä maksaa yritykselle?
Onko tulkintani oikein? Jos on, niin on mennyt vähän rahaa väärään paikkaan.
Verotusarvon käyttäytyminen
5
3663
Vastaukset 5
- mennyt
Epäselväksi jäi, vähennetäänkö leasing-hinta brutto- vai nettopalkastasi.
Joka tapauksessa jos käytäntönne on, että autoedun ottaessa rahapalkka pienenee, niin se sitten vaan pienenee.
Jos sen sijaan oikeasti maksat työnantajalle rahaa auton kustannusten kattamiseksi, niin tilanne on toinen eli verotusarvon täytyy laskea samalla määrällä. Sinun pitäisi saada sovittua itsellesi suurempi rahapalkka sitä lupausta vastaan, että maksat leasing-hintaa, mutta koska tämähän nyt ei menen yksyhteen ollenkaan, niin tuskin homma toimii.
Kaiken kaikkiaan et ole maksanut turhasta, vaan ihan oikealta tuo kuulostaa.- mennyt
Palkan pienentäminen on aivan tavallinen käytäntö ja ethän sinä siten oikeasti maksa työnantajallesi auton kuluista mitään.
- oikein vai väärin?
mennyt kirjoitti:
Palkan pienentäminen on aivan tavallinen käytäntö ja ethän sinä siten oikeasti maksa työnantajallesi auton kuluista mitään.
Otetaan esimerkin avulla tämä uudestaan esiin:
Vaihtoehto 1.
Rahapalkka 3000
Auton leasing-hinta -500
Auton verotusarvo 650
Bruttoansio 3150
Enn pid. 30% -945
TEL muut 4,88% -153,72
Käteen jää: 1401,28€
Vaihtoehto 2.
Rahapalkka 3000
Auton leasing-hinta -500
Auton verotusarvo (650-500) 150
Bruttoansio 2650
Enn pid. 30% -795
TEL muut 4,88% -129,32
Käteen jää: 1575,68€
Eli kumpi tapa noista on oikea, jos otetaan huomioon se verottajan tulkinta? - Jaska2
oikein vai väärin? kirjoitti:
Otetaan esimerkin avulla tämä uudestaan esiin:
Vaihtoehto 1.
Rahapalkka 3000
Auton leasing-hinta -500
Auton verotusarvo 650
Bruttoansio 3150
Enn pid. 30% -945
TEL muut 4,88% -153,72
Käteen jää: 1401,28€
Vaihtoehto 2.
Rahapalkka 3000
Auton leasing-hinta -500
Auton verotusarvo (650-500) 150
Bruttoansio 2650
Enn pid. 30% -795
TEL muut 4,88% -129,32
Käteen jää: 1575,68€
Eli kumpi tapa noista on oikea, jos otetaan huomioon se verottajan tulkinta?Sinulla on ajatusvirhe vaihtoehdossa kaksi. Oikeastihan homma menee niin, että rahapalkkasi on edelleen 3000 euroa. Autoedun verotusarvo tällä tavoin laskien on 650 euroa - sinulta vähennetty 500 euroa eli 150 euroa. Verotettava tulo on silloin 3150 euroa eli sama kuin tapauksessa 1 ja niin sen pitää ollakin. Lopputulos on sama, ajattelutapa eri.
- teknologia-aloilla...
Taitaa olla aika normaali käytäntö teknologia-aloilla.
Työntekijä voi halutessaan ottaa osan palkastaan auton käyttöetuna, mutta työnantaja vähentää sille syntyneet kulut (leasing vakuutukset) sovitusta rahapalkasta täysmääräisenä.
Verottajalle ilmoitettava palkka on jäljelle jäävä rahapalkka plus autoedun verotusarvo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202462Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401642Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6531066- 106993
- 71972
- 98926
- 48885
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk83760Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik33736- 71728