Johtuuko monenkin kilpirauhassairaus hemokromatoosista, tai kylläkin johtuu, mutta onko sitä huomattu.
Salakavala
sairaus.
106072
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mitenhän helposti tuollaisen hemokromatoosin tunnistaa? En ollut edes kuullut koko sairaudesta, mutta nopeasti googlaamalla huomasin, että esim. ferritiini on siinä korkea. Tiedätkö, onko ferritiini hemokromatoosissa aina yli viiterajan? Vaikka eipä kai yleensä sekään auta, kun ferritiiniäkään ei yleensä mitata, jos ei itse pyydä.
pikkuhiljaa.Hemokromatoosia esiintyy enimmäkseen vanhemmilla (yli 50 v) miehillä.Viitearvojen yläraja oli aikaisemmin 400ug/l ,mutta nyt sitä on laskettu 250ug/l .Hemokromatoosissa arvot voivat olla moninkertaiset.
keliakian takia välillä lääkärin määräämissä kontrollikokeissa, joissa katsotaan keliakiavasta-aineiden ja PVK:n lisäksi kilpirauhasarvot ja ferritiini. Mikä tuo ferritiini oikein on? Taas menen muutaman kuukaden päästä ja otetaan samat kokeet.
naisilla ovat 13 - 150. Miesten rajoja en tiedä.
varastorauta.Siitä näkyy elimistössä oleva rautamäärä.
kuin hemoglobiini, mutta on tarkempi.
täysin eri asia. Korkea ferritiini tuhoaa haiman (2diabetes), maksan, sydämen, aivolisäkkeen, ja nivelet. Onneksi aika harvinainen.
tietoa. Taudiksi hemokromatoosi puhkeaa yleensä noin 30-40 vuoden iässä.
----------------------------
minulla on terriitiini -arvo yli 500 ja olen nainen mitä tehdä kun lääkärit eivät saa selvää.