Elikkä asia on tällänen: olen pahasti retkussa erääseen tyttöön ja viimeset 1,5 kuukautta jo silmäillyt.. Olemme samassa koulussa ja näämme päivittäin.
Miten saisin sen huomion? Piilotanko lappuja takin taskuun, juttelenko ja roikun perässä, autan koulutehtävissä (jos apuu tarvii) vai mitä? Ollaan kumpikin aika hiljasia, mutta saan kyllä itteni puhumaan jos tarvii.
P.S. Kummatkin ollaan 16-vuotiaita.
Miten saisin sen huomion? Piilotanko lappuja takin taskuun, juttelenko ja roikun perässä, autan koulutehtävissä (jos apuu tarvii) vai mitä? Ollaan kumpikin aika hiljasia, mutta saan kyllä itteni puhumaan jos tarvii.
P.S. Kummatkin ollaan 16-vuotiaita.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos sä saat jonkinsortin katsekontaktin siihen, niin hymyile sille. Tällä tavalla ainakin saat varmistettua, että se on huomannut sinut. :) Voit myös mennä ihan vaan juttelemaan niitä näitä. Siitä se lähtee, onnea.
.....sama homma kun mulla.Taidat olla samoissa ryhmissä sen tytön kanssa aineissa
Minulla ei valitettavasti ole käynyt niin hyvä tuuri
Mee puhuu ihmees.. ja hymyile..
yritä jollain keinolla päästä puhumaan sen kans. esmes ruokalassa meet vaan ja istut siihen lähelle sitä. samana päivänä ko oot jutellu sen kans, ni muista koulupäivän lopussa sanoa notta nähdään huomenna...
en suosittele mitään lappujen piilottelua - se on 'hieman' lapsellista.
Lappuja taskuun. Se näkee sut "tonkimassa" taskuja, niin siitä se riemu repee.. Mun mielestä tämmösiin juttuihin on vaan yks ratkasu: Juttele. Tiesiksä että kaikki on aika samanlaisii. Kaikilla on tietty muuri, ja kaikki tiedostaa muurinsa. Kaikki tietää että on hankala alkaa puhumaan tuntemattomalle. Miltä susta tuntuis jos joku vaan alkais sulle lepposasti juttelee vaikka et ees tuntis? Sillon välissä olis enää vaan se SUN muuris, joka SUN täytyy rikkoo. Okei eli juttele sille ja tuhoo se muuri. :)
Mitä jos ihastuksella on kauhea kaverilauma aina ympärillä? mitä sitten tekee? Kun ei viitsis mennä sinne sekaan ja yhtäkkiä alkaa puhumaan ja jutteleen, että "moi, oon veera." nehän kattos silmät pyöreinä että kukas hemmeti toi on xD
Ainakaan tällainen ujo ihminen viitti mennä sinne sekaan...
Kuitenkin olisi kova tahto saada ihmisen huomio, ja kysyä olisiko kiinnostunut lähtemään leffaan tai muuten vaan ulos... Mutta ne KAVERIT! MURR! :D
Jos on kauhee kaverilauma ympärillä niin... No muuri on isompi. :D
Ja ei kannata ikinä ajatella että "mitä muut ajattelee". Mieti mielummin mitä ite ajattelisit!
Jos sä olisit kamujes kanssa jossain näin, ja siihen tulis joku ventovieras juttelee jollekkin ja kysyis vaikka nyt leffaan tai muuten vaan ulos, niin mitä sä ajattelisit? Ajattelisitko siitä pahaa kun se kysyy sun kamuu ulos? :D
Ajattele aina muitten kannalta ;)