Päänahan raivostuttava kutina

Päänahkaa on kutissut melkein vuoden verran, ja nyt syksyllä se on entisestään pahentunut. Lääkärillä olen käynyt kaksi kertaa ja sanoneet että on seborrooinen ihottuma. Heidän ohjeitten mukaan olen käyttänyt stioproxia, nitzoralia, happamia shampoita, päänahan liuoksia kuten locoid (hydrokortisoni). Mistään näistä ei ole ollut mitään apua. Päänahka on aivan punainen ja kutisee toisinaan aivan raivostuttavan paljon. Tekisi mieli raapia iho hajalle välillä. Vaikka olen vetänyt aivan kaljuksi, se ei vaikuta kutinaan. Olen myös huomannut, että hiukset ovat hieman harventuneet etuhiusten sivulta, sekä hieman vetäytyneet ohimoilta.. Voiko tässä olla jokin yhteys? Olkaa kilttejä ja auttakaa, jos osaatte.. M. 22v
137285
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

..vielä kun se pari vuotta jatkuu niin saatkin heittää hyvästit puolille hiuksillesi.

Kyllähän se syö miestä. Jotenkin tuntuu, kun tuollaisen seborroisen ihottuman saa, niin siitä ei ikinä pääse eroon. Välillä se helpottaa mutta sitten taas hetken päästä pahenee.

Itselläni oireita on välillä lievittänyt, kun olen apteekista ostanut perus ihorasvoja ja levittänyt niitä päähäni. Jos iho on todella kuiva, niin pyri ostamaan jotain todella rasvapohjaista voidetta.

Äänestä

Itselläni kutina väheni huomattavasti heti kun aloitin finasteridin syönnin.

Oli kyseessä sitten joku "seborrooninen ihottuma" tai mikä tahansa miksi sitä halutaan kutsua, niin todellisuudessa sairaus kutinan alla on Androgenic Alopecia eli Male Pattern Baldness eli miestyypin hiustenlähtö.

Äänestä
  • sitä pitää sitten mennä lääkäriltä vaatimaan tuota finasteridia, jos vaikka auttaisin. Tällainen tilanne ei nimittäin voi jatkua..

    Äänestä

Tuli mieleeni sellainen vaihtoehto, että jospa olet allerginen natriumlauryylisulfaatille. Se on se pesevä (vaahtoava) aine kaikissa shampoissa.

Jenkkinetistä löytyy juttuja, joiden mukaan ihmiselle turvallinen määrä sitä ainetta on 2%:n vahvuisena, mutta ainakin rasvaisen tukan shampoissa sitä on 40% ja muissakin shampoissa yleensä vähintään 20%. Netisä väitetään myös, että se voi aiheuttaa hiustenlähtöä. Kuulemma laboratoriokokeissa, joissa pitää aiheuttaa koe-eläimelle ihoärsytys, niin se ärsytys tehdään juuri käyttämällä tätä ainetta.

Jos on tälle aineelle allerginen, niin silloin esim. Nizoral suorastaan pahentaa asiaa, koska siinä on tätä ainetta. Tuoteselosteissa tämän aineen nimi on Sodium Laureth Sulfate (SLES) tai Sodium Lauryl Sulfate (SLS). Viime aikoina olen testaillut pesemistä Lactacyd pesunesteellä (ei ole shampoo vaan pesuneste), siinä pesevä aine on Ammonium Lauryl Sulfate. Toisten nettisivujen mukaan se on yhtä paha aine kuin natriumlauryylisulfaattikin, mutta toisten sivujen mukaan taas sillä on isompi molekyylikoko, eikä se läpäise ihoa vaan huuhtoutuu pois ja on sen takia turvallisempi.

Kuluttajaviraston shmpootutkimuksessakin natriumlauryylisulfaattia pidettiin paljon ärsyttävämpänä aineena kuin silikonia, joka myös on isomolekyylinen aine, eikä siis läpäise ihoa.

Ai niin, nyt lähetän taas Gleesille terveisiä, koska hän tosta Lactacydistä vihjaisi jo aika kauan sitten, sittemmin siitä on muutkin maininneet!

Äänestä

Kuulemma se voi aiheuttaa seborreaa.

Äänestä
  • miten tämä todetaan ja miten siitä pääsee eroon? Olen käyttänyt avecyd pesunestettä, joka ei vaahtoa yhtään. Joten tuskin sille lisäaineelle olen allerginen..

    Äänestä

  • PekkaTeronen kirjoitti:

    miten tämä todetaan ja miten siitä pääsee eroon? Olen käyttänyt avecyd pesunestettä, joka ei vaahtoa yhtään. Joten tuskin sille lisäaineelle olen allerginen..

    aiheuttaa dht. Kokeileppa finasteridiä viikko-pari ja huomaat et kutina on lähteny kokonaan. Noi seborrea jutut on useimmiten ihan hölynpölyä tässä yhteydessä

    Äänestä

  • kutinan luultavimmin kirjoitti:

    aiheuttaa dht. Kokeileppa finasteridiä viikko-pari ja huomaat et kutina on lähteny kokonaan. Noi seborrea jutut on useimmiten ihan hölynpölyä tässä yhteydessä

    vastauksista ! Jos finasteridistä on apua, niin joudunko syömään sitä lopun ikääni? Eli palaavatko oireet käytön lopettamisen jälkeen?

    Äänestä

  • PekkaTeronen kirjoitti:

    vastauksista ! Jos finasteridistä on apua, niin joudunko syömään sitä lopun ikääni? Eli palaavatko oireet käytön lopettamisen jälkeen?

    Auttaisiko A-vitamiini, sama jota laitetaan korvaan? Tai sulla voi olla sieni-infektio jalassa tai muualla, joka on levinnyt päänahkaan, jolloin sisäinen lääkekuuri. Itselläni oli näistä apua.

    Äänestä

Ittelläni oli vähän aika sitten päänahassa jatkuvaa kutinaa ja hiuksia lähti edestä. Menin iholääkärille ja se sano että seborroinen ihottuma ja miestyyppinen kaljuuntuminen yleensä viihtyy samassa päänahassa. Että en tiedä mikä asioitten yhteys on mutta minulla ainakin silloin kun päänahka alkoi kutiaan niin hiuksia lähti huomattava määrä.

Äänestä

Itsellä samoja ongelmia ja ainoa mikä auttaa on hiuste ajelu aivan lyhyeksi ja lääkärin määräämää vahvaa kortisonia päähän n. kerran kuussa. pysyy noin jotenkin kurissa. kokeile.

Äänestä
  • mulla sama ongelma ja olen 15v joten kaljuuntuminen luultavasti ei ole kyseessä?

    Äänestä

  • juupajuu1 kirjoitti:

    mulla sama ongelma ja olen 15v joten kaljuuntuminen luultavasti ei ole kyseessä?

    syön siis nizoralia pillerinä ja käytän samaa tavaraa shamppoona pitäkää peukkuja että terveentyis päänahka. lääkäri sanoi että mulla on sieniinfektio päänahassa ja samat oireet on mitä teillä ollu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pekkateronen kirjoitti:

Päänahkaa on kutissut melkein vuoden verran, ja nyt syksyllä se on entisestään pahentunut. Lääkärillä olen käynyt kaksi kertaa ja sanoneet että on seborrooinen ihottuma. Heidän ohjeitten mukaan olen käyttänyt stioproxia, nitzoralia, happamia shampoita, päänahan liuoksia kuten locoid (hydrokortisoni). Mistään näistä ei ole ollut mitään apua. Päänahka on aivan punainen ja kutisee toisinaan aivan raivostuttavan paljon. Tekisi mieli raapia iho hajalle välillä. Vaikka olen vetänyt aivan kaljuksi, se ei vaikuta kutinaan. Olen myös huomannut, että hiukset ovat hieman harventuneet etuhiusten sivulta, sekä hieman vetäytyneet ohimoilta.. Voiko tässä olla jokin yhteys? Olkaa kilttejä ja auttakaa, jos osaatte.. M. 22v

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu