50mm/F1.8 AIS digirunkoon?

Sellasta vaan kyselisin, että mitenkähän mahtaa toimia 50mm/F1.8 AIS Nikonin D50-rungossa? Mitä ominaisuuksia jää puuttumaan?

Kiitos!
4929
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jossakin saitilla näin oikein yhteensopivuustaulukonkin, mutta en tähän hätään sitä muista mistä löytäisin enkä jaksa etsiä.

Pienellä varauksellamuistitietoon nojaten sanoisin, että automaatti tarkennus jää puuttumaan eikä kameran valotusmittarisuostu toimimaan tuon obiskan kanssa. Kuvaaminen onnistuu siis ainoastaan manuaalitilassa joko ulkopuolisen valotusmittarin turvin tai arvioimalla/haarukoimalla.

Äänestä
  • kiitoksia vastauksesta..tämä riittää varsin hyvin. Jos valotusmittari ei toimi, niin taidanpa jättää hankkimatta tuon objektiivin.

    tack!

    Äänestä

  • Mulla on toi kyseinen putki d50 nokalla. Dumppasin kitti linssin ja otin sen sijaan ton. Toistaiseksi on riittänyt mulle n.95% kuvistani. Lopuissa jään kaipaamaan laajaa päätä. Välillä ei meinaa huone riittää ryhmäkuvissa. Mutta kun valot vähän himmnee niin ei muuta kuin kamera apperture prioritylle, iso 1600:an ja aukko 1.8. Hyvästi kuvat jotka on täynnä vauhtiviivoja ja/tai tärähtäny. Ei välttämättä tähtilinssi kaikille mutta mulle rokkaa. Suosittelen. Siis toi af versio.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jebukka kirjoitti:

Sellasta vaan kyselisin, että mitenkähän mahtaa toimia 50mm/F1.8 AIS Nikonin D50-rungossa? Mitä ominaisuuksia jää puuttumaan?

Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu