Olemme seurustelleet puolisen vuotta ja ongelmana on (jo nyt) seksin vähyys. Itse olen parikymppinen nainen, mies vähän yli kolmekymmentä. Aina kun seksiä on, se on hyvää ja mies ainakin väittää/näyttää nauttivan siitä. Kuitenkin tulen useimmiten torjutuksi kun yritän tehdä aloitetta. Seksiä on n.2krt/vk mikä minun mielestäni on melko vähän. Missä siis vika? Miksi mies haluaa seksiä niin harvoin? Mitään ongelmia ei pitäisi muuten olla, tämä asia vain turhauttaa..
Miksei mies halua?
mie vaan
5549
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
vastaavaa. Mulla oli joskus kanssa tollanen kausi kun olin 25-vuotias. Se meni ohi kun stressi helpotti.
Millä tavalla teet aloitetta?
Oliko alussa helpompaa, enemmän tai mies aktiivisempi?
Stressiä työ/opiskelu/muuta kummallakaan, asutteko yhdessä?
Yleensä teen aloitteen yrittämällä suudella miestä kutittelemalla kielelläni hänen huuliaan. Yleisin miehen reaktio tähän on, että hän työntää minut pois. Joskus suutelen hänen korvanlehtiään (se kiihottaa häntä), mutta silloinkin mies työntää minut pois. Joskus olen suoraan alkanut hyväilemään häntä, ja mies työntää minut pois. Jos seksiä on, se on aina miehen aloitteesta.
Alussa emme nähneet kuin välillä v-loppuisin, silloin seksiä oli 2 tai 3 kertaa. Ja yleensä ensimmäinen kerta tapahtui samana päivänä kuin jälleen näimme. Nykyään olemme pystyneet viettämään pitkiäkin aikoja yhdessä, ja seksiä on tosiaan n.2krt/vk. Ja silloin seksiä on harvoin heti ensimmäisenä tapaamispäivänä, vaikka minulla silloin tekisi eniten mieli kun ei ole toista nähnyt pitkään aikaan.
Emme siis asu yhdessä, vaan eri paikkakunnilla. Miehellä on kyllä tällä hetkellä epävarmuutta töidensä jatkumisesta, se tietysti saattaa vaikuttaa. Mutta siitä mies ei ole puhunut juuri mitään, ellen ole itse kysellyt. Mietin myös, voisiko miehen ikä vaikuttaa asiaan..?
Tulihan tilitys, mutta asia todella turhauttaa ja ainakin näin saan purettua osan turhautumisesta. :) Edellisessä suhteessani se olin minä joka ei halunnut tarpeeksi, nyt tilanne näyttää olevan päinvastoin..
aina vain ne jutut pahemmiksi muuttuvat.
Enpä viitsisi tämän vuoksi erota, mies on muuten todella ihana jne.