Oisko joku springerinartun omistaja kuulolla... Kyselisin, missä iässä teidän nartulle tuli ekat juoksut.
ESS ekat juoksut
enkkuspringeritär
6615
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
*En omista kyseistä koiraa, mutta yleensä ekat juoskut tulee 6-12kk iässä. Isommilla koirilla myöhemmin. Se on aika koirakohtaista. ITse omsita sekoituksen, mikä on melekien samankokoinen aikuisena ja ekat juoksut tuli 8kk iässä.
tuli eka juoksu n. 8 kk.n ikäisenä.
Kuinka vanha omasi nyt on?
Onko ensimmäinen sprinkkusi?
Hyvä valinta ;-)
Eka juoksut tulivat 7kk.ikäisenä ja juoksujen väli pysyi aina samana, seitsemän kuukautta.Koiramme oli energinen ja viisas kuin mikä,omasi myös aika kohtuullisen vahti vietin eikä ollut lahjottavissa. Pärjäsi myös loistavasti lasten kanssa ja suojeli heitä ei rähjäten vaan kävelemällä vieressä kuuliaisesti ja seuraten.
Moikkelis. Meille sprinkullle tuli juoksu jo 5kk iässä, on nyt 1.5 vuotias ja ollu jo kolmet juoksut..
Tarvitseeko käyttää suojia, vai putsaako narttu miten hyvin itseään? Miten juoksuaika näkyy nartun käytöksessä? Ensimmäiset juoksun merkit?
Meillä käytetään pöksyjä, vaikka suht. siistinä tyttö itsensä pitääkin. Mutta kun ottaa tirsat vaikka matolla, niin siihen kohti jää kyllä terveiset :)
Käytökseen ei meillä vaikuta yhtään mitenkään (nyt toiset juoksut meneillään). Eikä ennen juoksuja oireillut mitenkään. Tai sitten minä en vain huomaa ;o)