Prednisolon ja ihon oheneminen

Voiko olla totta, että iho alkaa ohentua jo muutaman kuukauden kortisonikuurin jälkeen? Jääkö iho myös sellaiseksi? Olen reilu parikymppinen nainen ja syönyt aika monta kortisonikuuria, yhteensä ehkä noin 4kk.
63230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

No voi kun tietäis varmaksi, minullakin on erityisesti käsivarsien iho ohut,jos joku risu tökkää menee iho rullalle hyvin huomaamatta ja veri alkaa vuotaa, arpia on reilusti tullutkin.Hassua kun ihon pinta tuntokin tuntuu erilaiselta käsivarsien iholla.

Tämä ongelma on tullut sen jälkeen kun aloin syödä Prednisolon kuureja astman takia joten jos uskatais vetää johto päätöksiä niin näyttäis niin olevan että voi se olla syynä ihon ohenemiseen.

Itse löysin Nivea boby Anti-Age Treament tuotteen sillä on ollut hyvä vasta vaikutus, iho voi nyt paremmin.

Äänestä
  • ja millä vahvuuksilla olet syönyt? Olen itse syönyt 7 kuuria vuodessa 40 mg - 20 mg - ja alan olla aika sekavaivainen = iho on kuin 100-vuotiaalla käsivarsissa ja mustelmia tulee jne. Kortisoni on monien mielestä MYRKKY, mutta meille astmaatikoille pelastus...eikö vain?

    Äänestä

Eikös iho kuitenkin uusiudu?

Äänestä
  • ihon uusiutuminen. Totta kai iho uusiutuu, mutta kortison aiheuttaa pysyvää ihon ohenemista. Tämä asia kerrotaan jo pakkauselosteessa, eikä sitä varmasti mainittaisi, jos kysymys olisi vain siitä, että saamme sitten uuden ihon tilalle.

    nimimerkillä kortisonia paljon käyttänyt ohutnahka

    Äänestä

  • on eri asia kun kirjoitti:

    ihon uusiutuminen. Totta kai iho uusiutuu, mutta kortison aiheuttaa pysyvää ihon ohenemista. Tämä asia kerrotaan jo pakkauselosteessa, eikä sitä varmasti mainittaisi, jos kysymys olisi vain siitä, että saamme sitten uuden ihon tilalle.

    nimimerkillä kortisonia paljon käyttänyt ohutnahka

    Anteeksi en ole nyt muistanut käydä lukemassa,mutta vastaisin siihen kysymykseen näin jälkikäteen,minun kuurini on ollut 40mg/vrk.useita viikon kuureja vuodessa,astma on ollut minulla jo kymmenen vuotta. Yritän kyllä ihan viimeiseen asti olla aloittamatta sitä kuuria.

    Äänestä

Iho voi ohentua Prednisolon -kuurin aikana. Myös närästys ja mahavaivat ovat tavallisia sivuoireita. Muista hankkia vatsansuojalääkitys Prednisolon -lääkityksen tueksi!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä vain kirjoitti:

Voiko olla totta, että iho alkaa ohentua jo muutaman kuukauden kortisonikuurin jälkeen? Jääkö iho myös sellaiseksi? Olen reilu parikymppinen nainen ja syönyt aika monta kortisonikuuria, yhteensä ehkä noin 4kk.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu