vaivani on ollut jo pitkään epätodellinenolo aivan kuin unen ja valveen rajalla, asiat menee ohi tulee usein reagoitua hä tä mitä? olo on tosi epäskarppi ja se häiritsee kun on niin pihalla, mistä voi johtua ja mistä apu?
Epätodellinen olo
mistä johtuu
192519
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Se on dissosiaatiohäiriö. Mulla on sama mutta rivatril tai pimeään huoneeseen meno auttaa asiaan. Käy lekurissa.
voitko vähän valaista, mistä johtuu yms olen 9eri lääkärillä käynyt ja en oo saanut apua, jos viitsit niin valaise minua kiitos
Vuosia sitten, kun minulla oli vaikea masennus, olin vähän, kuin sivustaseuraaja. Oloni oli tosi outo ja epämääräinen. Sitä sanottiin tuolloin depersonallisuus häiriöksi. Onko se sama, vai jokin uusi nimitys?
Haluaisin tietää, koska minulle tulee vieläkin sellaisia tuntemuksia, etten ole oikein läsnä.
miten sitten tervehdyit tuosta taudista, oliko joku lääke jne.
Mikä on dissosiaatiohäiriö, ja mikä sen sinulla laukaisi? Syötkö vieläkin rivatrilia?
En tiedä olenko vieläkään täysin selvinnyt. Tunnen kuitenkin, että olen olemassa. Olen edelleen lääkityksellä. Aluksi, kun luin muiden samanlaisista kokemuksista, moni koki olevansa, kuin lasipurkissa. Ei se vaarallista ole, mutta erittäin kiusallista. Panin merkille, etten huomannut kyseistä olotilaa, jos minulla oli jotain todella mielenkiintoista puuhaa. Kukaan ei vaan ole selvittänyt, mistä se johtui.
huomannut saman että kun on jotain uutta tai tosi kivaa niin sitten on sellainen olo että ei huomaa epätodellista oloa eli on tilanteessa mukana. Mitä nämä mainitsemanne häiriöt ovat ja miten kummassa tämän pöhelyytensä saa kuriin ja kuinka itsensä saa reagoivaksi?????
kun kuulostaa tutulta myös..
Minä reagoin helposti lääkkeisiin, joten oli käytävä läpi siihen aikaan miltei kaikki psyykenlääkkeet. Nämä "uudenajan" lääkkeet ovat parempia, kun ei tarvitse aina odottaa, noin kahta viikkoa, niin kuin siihen aikaan. Lopulta sain sellaisen, joka toimi edes jollain lailla. Kävin myös vuoden terapiassa, joka mielestäni oli täysin tarpeetonta.
Jos ihminen loppuunpalaa, masentuu ja ihmisen aivojen välittäjäaineissa tapahtuu muutoksia, ei terapia siihen auta. Ei ainakaan minulla.
Dissosiaatiohäiriöt johtuvat yleensä koetusta traumasta, joskus myös liittyvät epilepsiaan tai migreeniin. Mä itse olen dissosioinut mieheni kuolemasta lähtien eli viimeiset 9 vuotta. Joskus se on psykoosin esiaste. Oulussa toimii traumaterapiakeskus joka on erikoistunut dissoisaatiohäiriöiden tutkimukseen ja pitää yllä rekisteriä. Mene neuropsykologille vaikka ensiksi.
No usein ahdistukseen, masennukseen ja muihin mielenterveyshäiriöihin liittyy tuota dissosiaatiota eli epätodellista oloa. Käsittääkseni ei niinkään vaarallista.
Onko siihen epätodelliseenoloon mitään poppaskonstia että pääsis taas ns todelliseen menoon mukaan, vie voimavaroja kun joutuu skarppaamaan ettei "unessa" tokkuroi kovasti.
Lääkkeiden lisäksi oman minän hahmotus silloin kun dissosioit eli katso peiliin ja tunnista itsesi, hiero jalkojasi, käsiäsi jotta tuntisit rajasi. Laita kädet yhteen koska kosketus omaan minään auttaa realitettiin pääsemisessä. Laita rauhallinen, kiva kappale soimaan ja tunnista laulaja toiseksi pérsoonaksi ja yhdy sitten lauluun ja kuunetele ääntäsi: Se olet sinä. Näin rajat itsesi ja muun maailman ympärillä alkavat selkiytyä. Itse olen myös laittanut pyykkipojat sormiini kun käteni ovat "kadonnet". Toimii!
Niin että minkälaista lääkitystä tähän tautiin on olemassa ja voiko siitä parantua? Mulla alkoi n 2v sitten, kovan stressin jälkeen. Otan vastaan hyväksi havaittuja lievituskeinoja, mä välillä oon kyllä ihan pihalla kun ulkopuolinen, ei reagoiva olo tulee.
Rivatril tai psykiatrilta Zyprexa joka on hemmetin tehokas tähän vaivaan.
Miten nuo mainitsemasi lääkkeet vaikuttaa? keskushermostoon? Miten sait diagnoosin? Mulle on annettu ssri lääkettä loppuunpalamiseen ja tuntuu vähän paremmalta, lääkitys ollut vasta muutaman kuukauden.
Kumpi noista lääkkeistä oli sinulle nukkumisen kannalta parempi? Vai liittyikö vaivaasi lainkaan unettomuutta.
Siis dissosiaatiohäiriöthän väsyttävät, kuten kaikenlaiset epänormaalit tilat. Mutta et sä kyl häiriön aikana pysty nukkumaa´n. Rivatril auttaa núkkumaan koska poistaa oireet. Zyprexa taas, ainakin alkuun, väsyttää voimakkaasti. Varoituksen sana kuitenkin: Älä oleta että pelkällä lääkityksellä pääset vaivoistasi, kyllä sun täytyy opetella myös oman ruumiin hahmotusta ja dissosiaation hallintaa.
laittaa vinkkejä kuinka helpottaa tätä tautia niin olisi kiva....