maksamatta? Monet julkkikset tekevät näin. Verovelkaa voi olla 50 000 Euroa ja pojalle ostetaan mersuja ja citymaastureita. Kaljapullon heittelystä saa sakkorangaistuksen ja ylinopeutta ajaessa. YHteiskunta menettää enemmän näissä verokusetuksissa.
Onko rikos ollenkaan jättää
verot
3369
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä se on mahdollista. Sakot perii poliisi ja valtio, korvaukset tehdään itse. Se tässä politiikassa hieman mättää, että jos vuokraat asunnon joltain ja sit vaikka poltat koko pas*** niin valtio määrää sulle korvauksia mut sun ei niitä koskaan tarvi maksaa ku kerrot vaan ettei sul oo rahaa tililläs. rahat on voitu vaikka siirtää kaverille ja elät sen kautta. Helppo tapa elää ilman asuntoa, säästyyhän siinä sievoinen summa ELÄMÄNAIKANA. Että simmotti. Ehdottaisin muutosta lakiin ja korvaus tulisi suorittaa pakko työllä (jota kaikki mulkut ihmisarvoääriryhmät vastustaa) tai se peritään suoraan palkasta, jos ei pysty korvaamaan.
---
"Onko rikos ollenkaan jättää verot maksamatta??"
Jos jättää ennakonpidätyksen, lähdeveron, tilitettävän varaisiirtoveron tai ALV:n maksamatta, syyllistyy verorikkomukseen josta voi saada sakkoa. Yleensä siitä selviää kuitenkin veronkorotuksella, jos maksaa oma-aloitteisesti huomautuksen saatuaan.
Muuten taas ei ole, mutta kyllä se ulosottomies varsin tarkkaan verojen takaisinsaannista huolen pitää, jos jättää ne maksamatta. Eli jos ei vapaaehtoisesti maksa, niin sitten pakolla, siis pidätetään palkasta tai muista tuloista, tai jos on arvo-omaisuutta tai kiinteistöjä, niin ulosmitataan niitä tarvittava määrä ja myydään pakkohuutokaupalla.
Tietenkin on olemassa ihan laillistakin verovelkaa, eli jos on maksanut liian vähän ennakkoa, niin lopullinen vero on tavallaan normaalina velkana siihen maksupäivään asti.
Sen sijaan jos ei kerro verottajalle tulojaan tai salaa niitä, niin sitten se on pahempi juttu ja aletaan puhumaan veropetoksesta.