Muuttamassa ollaan, ja ensi kesänä ei enää tässä asuta. Tahtoisin ottaa sipulikukat penkistä mukaan, kun niihin olen panostanut ja ovat niin kauniita. Istutin sipulit aikoinaan syksyllä. Nyt ne pitäisi kaivaa maasta syksyllä. Kertokaapa joku, että miten tällainen projekti onnistuu? Mitä sipuleille pitäisi tehdä sen jälkeen, kun on ne maasta kaivanut? Missä niitä pitäisi säilyttää talven yli? Onko ne ihan sama laittaa keväällä maahan taas uudessa paikassa? En ole mikään viherpeukalo, saanut kyllä liljapenkin kukkimaan kauniisti. :)
Sipulit säilöön?
"sadonkorjuu"
3495
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos kerran olet saanut ne sipulit kukkimaan, niin saat tulevaisuudessakin. Jätä nämä kukat seuraavan asujan iloksi. Ajattele sitä miten voit ilahduttaa muita.
Osta pikkuhiljaa uusia sipuleita uuteen kotiin (jos hinta on ongelma) ja jatka mukavaa harrastustasi.
Tuolla aikaisemmin "yx mustakynsi" kirjoitti:
"Mulla motiivi oli kun ostettiin talo pihoineen ja halusin tehdä "puutarhasta" oman näköisen. Eli kun vuosi oli kateltu mitä mistäkin nousee, eikä näky ollut miun maun mukainen, niin tänä keväänä olen repinyt niitä nousukkaita juurineen ja sipuloineen pois - istuttaakseni sellaisia kasveja joita haluan pihallani nähdä."
En minä halua, että joku MUU kaivaa rakkaat liljani penkistä pois, kun eivät ehkä miellytäkään.
Joten, jos joku osaa neuvoa, miten noita maasta kaivettuja sipuleita pitäisi hoitaa, jotta ne voi ensi vuonna istuttaa taas maahan, niin otan neuvot vastaan kiitollisena!!!
Eli kaiva nyt ne sipulit ylös ja laita sisälle sanomalehtien päällee kuivaan paikkaan, esim takkahuoneeseen jos välillä lämmitetään. Anna kuivahtaa kunnolla vaikka pari päivää ja kääri sitten kunnolla vaikka sanomalehtiin palloksi. Vie kylmään, esim kuivaan kellariin ja anna olla. Alkukeväästä laita uusiin multiin ja kastele sisällä, kun aika sopiva, vie ulos ja istuta.