A4 vs. S60

Uusi auto kiikarissa , nämä kaksi jäivät jäljelle mutta kummanko ottaisi? Audissa iso plussa ketjukäyttöinen jakopää, volvossa yksi sylinteri enemmän mutta jakopää hihnakäyttöinen ja suurempi kulutus. Kummassa pysyy hinta paremmin?
101650
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Mitä miettimistä tuossa on, Sakemanni on auto verrattuna homoveljeskansan tekeleeseen!

Äänestä

Ihan yhtä "hyvin" tai oikeastaan huonosti...
Jos kertoisin,että Volvossa pysyy paremmin,niin kohta olisi tämä Thread täynnä audimiesten linkkejä.

Jos taas väittäisin,että Audissä,niin palsta täyttyisi volvomiesten linkeistä.

Päätä autonvalintasi tunteella ei järjellä,ei 40 000e:n auton ostossa ole järkevästi ja taloudellisesti ajatellen mitään järkeä.(Siis jos omalla palkkarahalla ostaa).

Onnea valinnalle !

Äänestä

Volvon moottorista :Kilpailu moottoritekniikassa on kiristynyt. Parhaimmat nelisylinteriset 2.0-bensiinimoottorit, esimerkiksi VW Passat 2.0 FSI, tarjoavat vieläkin sähäkämpää suorituskykyä pienemmällä kulutuksella. Volvon moottoria alkaa jo ikä painaa.

Äänestä

Enpä nyt sentään vertaisi urheilullista Volvoa mitäänsanomattomaan perheautoon. Jo pullukka sämpylämuotoilu karsii skodillakin pois meidän pihasta. Ja liekö tuo 180 tkm:ssa vaihdettava hihnakaan niin kovin suuri rasite?

Äänestä
  • Älä ny viitti , volvossa vaihdetaan remmi 160tkm TAI 4V VÄLEIN.....TIEDÄT VARMAAN ETTÄ SE AIKAVAIHTOVÄLI TULEE yleensä ENSIN......vaikka auto seisoisi.

    Äänestä

  • Hihnamies kirjoitti:

    Älä ny viitti , volvossa vaihdetaan remmi 160tkm TAI 4V VÄLEIN.....TIEDÄT VARMAAN ETTÄ SE AIKAVAIHTOVÄLI TULEE yleensä ENSIN......vaikka auto seisoisi.

    Mitä ihmeen merkitystä on jollain hihnan vaihdolla 4v välein? Autoilu maksaa 600-900€/kk S60 tasoisella autolla riippuen vähän vuosittaisista kilometreistä... mitä jesuksen merkitystä siinä on jos joutuu hihnan vaihdattaan huollon yhteydessä kerran / 4 vuotta? Jos tälläisista asioista lähdetään tekemään rajakysymystä auton valintaan, niin lienee myös syytä kysyä se klassinen "onko minulla ensinnäkään varaa tähän autoon"?

    Äänestä

  • vyj kirjoitti:

    Mitä ihmeen merkitystä on jollain hihnan vaihdolla 4v välein? Autoilu maksaa 600-900€/kk S60 tasoisella autolla riippuen vähän vuosittaisista kilometreistä... mitä jesuksen merkitystä siinä on jos joutuu hihnan vaihdattaan huollon yhteydessä kerran / 4 vuotta? Jos tälläisista asioista lähdetään tekemään rajakysymystä auton valintaan, niin lienee myös syytä kysyä se klassinen "onko minulla ensinnäkään varaa tähän autoon"?

    Nimittäin periaatteesta, että vaihtoväli on 5-syl. bensamoottorilla huoltokirjan mukaan 180tkm tai 4v. Tietenkään tällä ei ole mitään merkitystä kustannusten kannalta. Sen sijaan sillä on kyllä merkitystä vaaditaanko öljynvaihto 15 tkm välein kuten japsien natinakinnereissä, vai 30tkm/1v välein kuten volvossa.

    Äänestä

vähintään kerran kuussa tätä samaa asiaa, toisinaan Audi-palstalla.

Äänestä

...Baijerin suuntaan. BMW hallaa nuo molemmat peruskinnerit 6-0. Myös jälleenmyyntiarvossa. Kaupan päälle saat vielä ajo-ominaisuudetkin.

Äänestä

Oma autoni tällä hetkellä Volvo S60, ajettu n 150t, sitä edellinen Audi A4, jolla ajoin saman verran. Kilometrejä vuodessa tulee noin 70-80t ja täytyy nyt OMASTA KOKEMUKSESTA OMANA MIELIPITEENÄNI sanoa, että Volvo S60 on tehty kuskia varten.

Paljon mielyttäviä varusteita, kuten sähköllä säädettävät muistipenkit, taustapeilin himmennys, ratin painikkeet, ohjaamon tilavuus ja näkyvyys. Ajovalot paremmat.

Ajotuntuma parempi, varsinkin talvella siitä, mikä keli tiellä tiellä on. Mielestäni Audilla ei sitä ole. Audi on vähän ajettavuudeltaan sellainen, kuin ajaisi lentokonetta. Liian tasainen. Kunnes toisin todetaan. Tekee myös Audista ehkä hieman paremman ajettavan.

Volvo korkeampi ja parempi lumikelillä. Lämmityslaite parempi. Valot paremmat. Kulutus (mol dieselit)huomattavasti pienempi, samoin varaosat esullisemmat. Iskarit, jouset, jarrupalat kestävät Volvolla puolet pidemmälle.

Mutta jos olet snoukkamies, pakkohan sun on Audi ostaa. Taijos et aja paljoa.

Audin plussia on parempi jälleenmyyntiarvo ja voihan sillä olla vähän parempi status. Paljon ajavalla ei niin statuksella ole väliä, kun huonomman statuksen omaava auto ikään kuin hemmottelee kuljettajaansa.

Älkää Audi kuskit suuttuko. Nämä ovat vain omia kokemuksiani ja sitä paitsi olen nainen..:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kumpi? kirjoitti:

Uusi auto kiikarissa , nämä kaksi jäivät jäljelle mutta kummanko ottaisi? Audissa iso plussa ketjukäyttöinen jakopää, volvossa yksi sylinteri enemmän mutta jakopää hihnakäyttöinen ja suurempi kulutus. Kummassa pysyy hinta paremmin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu